Μοιραίος ο Ρονάλντο!

Η Ρεάλ έμεινε στο 1-1 με τη Μάλαγα και απέχει πλέον εννέα πόντους από την πρωτοπόρο της Πριμέρα Ντιβιζιόν Μπαρτσελόνα. Έχασε πέναλτι ο Ρονάλντο!

Οι Μαδριλένοι, έκαναν ιδανικό ξεκίνημα στο «Ροσαλέδα», καθώς άνοιξαν το σκορ στο 33ο λεπτό, όταν ο Κρόος εκτέλεσε φάουλ και ο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ από κοντά (από θέση οφσάιντ), πετυχαίνοντας το πρώτο του εκτός έδρας γκολ στο πρωτάθλημα από τις 29 Νοεμβρίου.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Πορτογάλος είχε μεγάλη ευκαιρία να δώσει τεράστιο πλεονέκτημα στην ομάδα του, καθώς κέρδισε και εκτέλεσε πέναλτι, όμως ο
αντίπαλος τερματοφύλακας Καμενί τον νίκησε από τα 11 βήματα για δεύτερη φορά σε τρεις εκτελέσεις που τον έχει βρει απέναντί του!

Η Μάλαγα ήταν καλύτερη στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να ισοφαρίσει τελικά στο 67′ με γκολ του Αλμπεντόσα μετά από μπαλιά του Ουέλιγκτον.

Έτσι η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν έμεινε στους 54 πόντους αντί 63 της Μπαρτσελόνα, ενώ η Ατλέτικο θα περάσει τη συμπολίτισσά της αν πάρει έστω και έναν πόντο αργότερα κόντρα στη Βιγιαρεάλ.