Στο Μουντιάλ και η Αυστραλία!

Αρης Γεωργίου
15/11/2017 • 13:20
Oι Αυστραλιανοί πανηγυρίζουν.
Η Αυστραλία έγινε η 31η φιναλίστ του Μουντιάλ 2018 μετά την νίκη με 3-1 στο Σίδνεϊ επί της Ονδούρας!

Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου, μετά το εκτός έδρας 0-0 στον πρώτο αγώνα μπαράζ απέναντι στην εκπρόσωπο της ΚΟΝΚΑΚΑΦ, καθάρισε σήμερα την πρόκριση και θα λάβει μέρος σε τελικά για τέταρτη συνεχόμενη διοργάνωση

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «καγκουρό» ο αρχηγός τους Μίλε Γέντινακ.

Ο δρόμος για τη νίκη άνοιξε στο 54ο λεπτό όταν ο 33χρονος εκτέλεσε απ' ευθείας φάουλ και η μπάλα κόντραρε στον ΧένριΦιγκερόα για να καταλήξει στα δίχτυα.

Στο 72' ο ίδιος παίκτης έκανε με πέναλτι το 2-0 , ενώ με τον ίδιο τρόπο διαμόρφωσε και το 3-0 στο 85ο λεπτό. Το γκολ της παρηγοριάς για την Ονδούρα πέτυχε στο 90' ο Έλις.

Πλέον απομένει μόνο ένα εισιτήριο για το Μουντιάλ, το οποίο θα διεκδικήσουν τα ξημερώματα της Πέμπτης Περού και Ν. Ζηλανδία στην Λίμα, με τις δύο ομάδες να έχουν έρθει ισόπαλες 0-0 στο πρώτο ματς.
23/09/2018 • 08:08