Εύκολα Σουηδία και Ολλανδία

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψαν Σουηδία και Ολλανδία, καθώς οι μεν Σκανδιναβοί επικράτησαν 4-0 της Λευκορωσίας εκτός έδρας, ενώ οι δε «οράνιε» επιβλήθηκαν 3-1 της Βουλγαρίας στο Άμστερνταμ.
Ορέστης Συντελής
03/09/2017 • 20:52
Σουηδία

Οι Σουηδοί, οι οποίοι την προηγούμενη αγωνιστική είχαν ηττηθεί από την Βουλγαρία, «καθάρισαν» από το πρώτο κιόλας ημίχρονο το ματς, αφού προηγήθηκαν με 0-3. Ο Φόρσμπεργκ στο 18’ άνοιξε το σκορ, στο 24’ ο Νάιμαν έγραψε το 0-2, ενώ στο 37’ ήταν η σειρά του Μπεργκ να βρει δίχτυα. Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Γκράνκβιστ έξι λεπτά πριν το τέλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Εξίσου εύκολο έργο με την Σουηδία, είχε και η Ολλανδία απέναντι στη Λευκορωσία. Μόλις στο 7’ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Πρόπερ, ενώ στο 67’ο Ρόμπεν έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη. Στο 69’ οι Λευκορώσοι μείωσαν σε 2-1 με τον Κοσταντίνοφ και προς στιγμήν μπήκαν ξανά στο ματς, όμως στο 80’ ο Πρόπερ έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες τους και με το δεύτερο προσωπικό τους τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Με την 5η νίκη της στον πρώτο όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ, η Σουηδία έφτασε τους 16 βαθμούς και συνεχίζει να κρατά στα χέρια της τη δεύτερη θέση (φαβορί για την πρωτιά είναι η Γαλλία), ενώ η Ολλανδία με 13 πόντους ανέβηκε στην 3η θέση.

17/11/2018 • 08:16

Προβάδισμα για Ιταλία, Σάντερλαντ. Ματς για γκολ σε Πίτερμπορο και Μπρίστολ

Πολλά ματς στις χαμηλές κατηγορίες της Αγγλίας και της Σκωτίας μας δίνουν σε πολλές περιπτώσεις ενδιαφέρουσες ιδέες αναφορικά με την προοπτική παραγωγικότητάς τους ενώ στο Μιλάνο η Ιταλία είναι απόψε φαβορί λόγω κινήτρου

14/11/2018 • 10:51