Πρεμιέρα με νίκη για τη Λιόν (video)

Ποδαρικό με το… δεξί στο International Champions Cup για τη Λιόν, η οποία νίκησε 3-2 τη Μπενφίκα σ’ ένα χορταστικό παιχνίδι που έγινε στο “Εστάντιο Αλγκάρβ” του Φάρο-Λούλε. Εξαιρετικός ο Βλαχοδήμος, 10 λεπτά έπαιξε ο Σάμαρης.
0
Γιώργος Βασιλείου
02/08/2018 • 01:18
Πρεμιέρα με νίκη για τη Λιόν

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στη Μπενφίκα, όμως τα γκολ τα πέτυχε η Λιόν. Δύο δοκάρια για την Πορτογαλική ομάδα με τον Σάλβιο στο 26’ και τον Αντρέ Αλμέιδα στο 37’. Ο Βλαχόδημος έκανε δύο σπουδαίες επεμβάσεις σε σουτ των Εντομπελέ και Ντεπάι, όμως στο 40’ από κόρνερ του Ολλανδού, ο Μαρσέλο νίκησε τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 45’, από ωραία μεταβίβαση του Εντομπελέ, ο Τραορέ βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση και με τρίπλα στον Γκριμάλντο και φαλτσαριστό σουτ από την περιοχή νίκησε τον Έλληνα γκολκίπερ για το 0-2.

Στο Β’ μέρος, οι “αετοί” μπήκαν ορεξάτοι και απείλησαν στο 47’ με τον Πίτσι, ο οποίος σημάδεψε το δοκάρι του Γκορζελέν. Ο Γάλλος τερματοφύλακας έδιωξε με τα πόδια το σουτ του Αργεντινού στο 55’, όμως τέσσερα λεπτά μετά ο επιθετικός της Μπενφίκα με ωραίο πλασεδάκι έγραψε το 1-2. Πέντε λεπτά αργότερα, από το επικίνδυνο γύρισμα του Ζίφκοβιτς, ο Μαρσέλο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Λιόν για την ισοφάριση σε 2-2. Στο 65’, από την ατομική ενέργεια του Μαριάνο η Λιόν είχε δοκάρι, ενώ στο 83’ από ωραίο γύρισμα του Κορνέ, ο Τεριέ που είχε μπει ως αλλαγή πρόλαβε τον απρόσεκτο Αντρέ Αλμέιδα και σημείωσε το 2-3.
17/11/2018 • 08:16

Προβάδισμα για Ιταλία, Σάντερλαντ. Ματς για γκολ σε Πίτερμπορο και Μπρίστολ

Πολλά ματς στις χαμηλές κατηγορίες της Αγγλίας και της Σκωτίας μας δίνουν σε πολλές περιπτώσεις ενδιαφέρουσες ιδέες αναφορικά με την προοπτική παραγωγικότητάς τους ενώ στο Μιλάνο η Ιταλία είναι απόψε φαβορί λόγω κινήτρου

14/11/2018 • 10:51