«Τριάρα» και κορυφή ο ΑΠΟΕΛ

Την πέμπτη διαδοχική νίκη του και 16η φετινή στο Κυπριακό πρωτάθλημα, που τον επανέφερε στην κορυφή της βαθμολογίας σημείωσε ο ΑΠΟΕΛ, καθώς επιβλήθηκε 3-1 του Εθνικού Άχνας εκτός έδρας για την 22η αγωνιστική.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα και ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Εθνικού. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Σωτηρίου στο 17’ και ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση του ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 68’ ο Καβενάγκι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3, με τον Εθνικό να πετυχαίνει το γκολ της… τιμής στο 90’ με τον Ελία.

Στο άλλο ματς της ημέρας, ο Απόλλων πέρασε με το ίδιο σκορ (1-3) από την έδρα της Δόξας Κατωκοπιάς και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ από το τέρμα του Αγκουϊλάντο (18’), όμως με τα γκολ των Μάγκλιτσα, Ντα Σίλβα και Στογιάνοβιτς ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και πήραν το «τρίποντο».