Στον τελικό τα «λιοντάρια»

Το Καμερούν επικράτησε 2-0 της Γκάνας και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, όπου θα αντιμετωπίσει την Αίγυπτο σε μια... επανάληψη του τελικού του 2008.
Κυριάκος Νταμαδάκης
02/02/2017 • 23:12
Καμερούν, πανηγυρική
Το Καμερούν επικράτησε 2-0 της Γκάνας και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, όπου θα αντιμετωπίσει την Αίγυπτο σε μια... επανάληψη του τελικού του 2008. Τότε τα «λιοντάρια» είχαν χάσει 1-0 από τους «φαραώ» και την Κυριακή έχουν την ευκαιρία να πάρουν εκδίκηση και να πανηγυρίσουν το πέμπτο τρόπαιό τους στον θεσμό.

Ο ημιτελικός στη Φράνσβιλ ήταν αμφίρροπος και κρίθηκε προς το τέλος του. Ο Ενγκατζουί στο 72' άνοιξε το σκορ για το Καμερούν και ο Μπασογκόκγ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων «σφράγισε» τη νίκη και την πρόκριση της ομάδας του.
19/11/2018 • 08:08

Το κίνητρο απέναντι στο ποδοσφαιρικό γόητρο

Το παιχνίδι της Γερμανίας με την Ολλανδία έχει ενδιαφέρον μόνον για τους φιλοξενούμενους. Φαβορί είναι η Νορβηγία στην Λευκωσία όμως η Κύπρος στα τελευταία της παιχνίδια κάνει ότι μπορεί να φανεί ανταγωνιστική.

14/11/2018 • 10:51