Πήρε το ντέρμπι η Κοπεγχάγη

Η ομάδα των Ζέκα, Εντόι και Παπαγιανόπουλου κέρδισε τη Μπρόντμπι με 3-1 και αναρριχήθηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος Δανίας.
12/08/2018 • 20:25
Ο Σόλμπακεν και οι παίκτες της Κοπεγχάγης πανηγυρίζουν
Η Κοπεγχάγη πέρσι δεν κατάφερε σε πέντε ματς να κερδίσει τη Μπρόντμπι μετρώντας τέσσερις ήττες και μια ισοπαλία. Την Κυριακή το αρνητικό σερί έλαβε τέλος καθώς η ομάδα του Ζέκα επικράτησε με σκορ 3-1 σκορπώντας ενθουσιασμό στους 27.248 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Κππεγχάγης επί της Μπρόντμπι από τον τελικό του κυπέλλου τον Μάιο του 2017. Σημαντική ήταν η συμβολή του Αντρέας Μπιέλαντ στην άμυνα αλλά και του Νταμ Εντόι στην επίθεση.

Το σκορ άνοιξε ο Ρόμπερτ Σκοβ με απευθείας εκτέλεση φάουλ μετουσιώνοντας σε γκολ την ανούσια υπεροχή που είχε η Κοπεγχάγη μέχρι το 35ο λεπτό.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους η Κοπεγχάγη είχε ευκαιρία να κάνει το 2-0, αλλά αντ' αυτού ήρθε η ισοφάριση από τον Έρτσεγκ στο 51ο λεπτό.

Η λύτρωση για την Κοπεγχάγη ήρθε στο 71ο λεπτό όταν ο Φίσερ βρήκε ωραία τον Τόμσεν ο οποίος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους και το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στην εξέδρα. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Φίσερ στο 81' ύστερα από σίστ του πρώην άσου του Παναθηναϊκού, Νταμ Εντόι. Στον πάγκο για την Κοπεγχάγη έμεινε ο Παπαγιαννόπουλος.

Έτσι, η Κοπεγχάγη προσπέρασε τη Μπρόντμπι στη βαθμολογία καο βρέθηκε στην κορυφή με 12 βαθμούς μετά από πέντε ματς μαζί με την Άαλγκμποργκ. Στους 10 έμεινε η Μπρόντμπι.

11/12/2018 • 08:24

Τα γκολ φέρνουν πρόκριση σε Λίβερπουλ, Βαρκελώνη και Μπράντφορντ (video)

Τα γκολ είναι αυτά που μπορεί να κρίνουν την πρόκριση στον 2ο και τον 3o όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. Ενδιαφέρουσες και πιθανότατα παραγωγικές αναμετρήσεις περιμένουμε και στους επαναληπτικούς του κυπέλλου Αγγλίας

11/12/2018 • 13:11