Η κούπα στην Μπρόντμπι

Κυπελλούχος Δανίας για έβδομη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά από δέκα χρόνια στέφθηκε η Μπρόντμπι, που επικράτησε 3-1 της Σίλκεμποργκ.
Κυριάκος Νταμαδάκης
10/05/2018 • 20:32
Μπρόντμπι, κυπελλούχος Δανίας 2018
Κυπελλούχος Δανίας για έβδομη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά από δέκα χρόνια στέφθηκε η Μπρόντμπι, που επικράτησε 3-1 της Σίλκεμποργκ. Η τελευταία προηγήθηκε στον τελικό της Κοπεγχάγης με γκολ του Σκιρτλάτζε στο 33', αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ πριν το τέλος του ημιχρόνου κιόλας.

Ο Ρέκερ ισοφάρισε στο 35' και ο Βίλτσεκ στο 41' ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Μπρόντμπι. Ο ίδιος παίκτης στο 90' διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, «κλειδώνοντας» τη νίκη για την ομάδα του.

Η Μπρόντμπι με 7 τρόπαια πλέον έμεινε μόνη τρίτη στη σχετική λίστα, αφού μέχρι πρότινος «συγκατοικούσε» με τη Βέιλε στις 6 κατακτήσεις. Πολυνίκης του θεσμού είναι η Άαρχους με 9 Κύπελλα και ακολουθέι η Κοπεγχάγη με 8.

19/02/2019 • 07:04

Τακτική κι ενέργεια στα ματς του Τσάμπιονς Λιγκ. Πάθος για γκολ σε Ινβερνές, Σάντερλαντ (video)

Οι λεπτομέρειες μέσα από τις ικανότητες και τις όποιες αδυναμίες αναμένεται να έχουν αξία και στα δύο αποψινά ματς του Τσάμπιονς Λιγκ σε Λίβερπουλ και Λιόν. Ανταγωνιστικές αναμετρήσεις περιμένουμε στο Σάντερλαντ, το Ινβερνές αλλά και το Πόρτμουθ