Γερμανία-Ελλάδα 6-0: Διαφορά ποιότητας (HL)

Η Εθνική ομάδα γυναικών γνώρισε ήττα με 6-0 απο τη Γερμανία στο Ίνγκολσταντ ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Πρωταγωνίστρια και σκόρερ τριών τερμάτων για τη γηπεδούχο και πρωτοπόρο του ομίλου Γερμανία ήταν η Φράιγκανκ σημειώνοντας τρία γκολ στο πρώτο 45λεπτο (21′, 39′, 45′). Η Γερμανία΄είχε πάρει προβάδισμα στην αναμέτρηση από το 16ο λεπτό με τέρμα της Χέγκερινγκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γερμανίδες σημείωσαν δύο γκολ με τις Ντάλμαν στο 72ο και Κρούμπιγκελ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Γερμανία: Φρούμς, Χέγκερινγκ (46′ Όμπερντορφ), Μάιερ, Ράουχ, Μάροτσαν, Μάγκουλ (62′ Λόιπολζ), Ντάλμαν, Ντάμπριτζ (62′ Κναακ), Μπούλ (46′ Κρούμπιγκελ), Λάτβαιν, Φράιγκανγκ (78′ Σίλερς).

Ελλάδα: Γαβριηλίδου, Γεωργίου, Νεφρού, Κακαμπούκι, Σιδηρά (Σπυριδονίδου), Μίτκου, Μοραϊτου (67′ Χαμαλίδου), Στράτζαλη (46′ Χατζηγιανίδου), Γεωργαντζή (46′ Κοκοβιάδου), Βαρδαλή (68′ Πούλιου), Μάρκου.