Στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Αλ Αΐν του Μπεργκ! (video)

Την πιο μεγάλη στιγμή της ιστορίας της ζει η Αλ Αΐν του Μάρκους Μπεργκ, καθώς ο σύλλογος των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων επικράτησε με 5-4 στα πέναλτι της Ρίβερ Πλέιτ και προκρίθηκε στον τελικό!

Οι Άραβες αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με τους Αργεντινούς στην κανονική διάρκεια, με τον άλλοτε επιθετικό του Παναθηναϊκού, Μάρκους Μπεργκ να ανοίγει το σκορ στο 3ο λεπτό. Η Ρίβερ Πλέιτ απάντησε άμεσα και με δύο γκολ του Μπόρε σάντος στο 11ο και στο 16ο λεπτό πήρε προβάδισμα, όμως ο Κάιο στο 51ο λεπτό ισοφάρισε σε 2-2, ενώ η ομάδα του Μπουένος Άιρες έχασε και πέναλτι με τον Μαρτίνες.

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο τερματοφύλακας της Αλ Αΐν, Καλίντ Εϊσά ήταν ο “ήρωας” για την ομάδα του, καθώς απέκρουσε το πέμπτο και τελευταίο πέναλτι του Έντσο Πέρες και έστειλε την ομάδα του στον τελικό του Παγκόσμιου Κύπελλου Συλλόγων!