Με ξέσπασμα στο β’ το 1-0 η Βαλένθια

Χάρη στην πολύ καλή της άμυνα στο δεύτερο μισό του ματς, η Βαλένθια πήρε τη νίκη με 71-56 κόντρα στην Γκραν Κανάρια και έκανε το 1-0 στην πρώτη φάση των ισπανικών πλέι οφ.

Οι Πρωταθλητές Ισπανίας, κράτησαν τους αντιπάλους τους στους 20 μόλις πόντους σε 20 λεπτά, απλοποιώντας έτσι την υπόθεση νίκη, μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο μισό (35-36).

Ο Βαν Ρόσομ με 17 πόντους και 5/7 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος των “νυχτερίδων”, με τους Έρικσον (11π) και Μέκελ (10π) να είναι οι δύο “διψήφιοι” των ηττημένων.

Η πρόκριση στα ημιτελικά κρίνεται στις δύο νίκες, με τη σειρά να μεταφέρεται πλέον στα Κανάρια Νησιά αλλά τη Βαλένθια να είναι αυτή που έχει το πλέονεκτημα, ως 4η στην κανονική περίοδο.