Ποιον Γιάννη προτιμάτε;

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μοιάζει πιο έτοιμος από ποτέ να οδηγήσει τους Μπακς στην κορυφή του κόσμου και ο ίδιος να βάλει στη βιβλιοθήκη του το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη στο ΝΒΑ. Η σειρά με την Βοστώνη είναι στο 1-1, με τα ελάφια να αποδεικνύουν πόσο χρειάζονται τον Έλληνα σούπερ σταρ.

Στο πρώτο ματς των ημιτελικών το άγχος “έπνιξε” τον Γιάννη, ο οποίος στην προσπάθειά του να κουβαλήσει τους Μπακς, τους παρέσυρε στα βράχια. Σε 34 λεπτά έβαλε 22 πόντους, είχε 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, αλλά με άσχημα ποσοστά. Σούταρε με 33% εντός παιδιάς, 7/21, ενώ είχε 5/10 βολές. Η νίκη των Σέλτικς ήρθε εύκολα με το Μιλγουόκι μετά βίας να φτάνει τους 90 πόντους.

Στο δεύτερο παιχνίδι όμως ο Greek-Freak έδειξε από τι είναι φτιαγμένος. Με 29 πόντους σε 31 λεπτά συμμετοχής, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα οδήγησε την ομάδα του στην  ισοφάριση της σειράς. Είχε 7/16 σουτ και 13/18 βολές.

Αν ρίξουμε μια ματιά στην περυσινή σειρά μεταξύ Σέλτικς και Μπακς, μπορούμε να εντοπίσουμε αρκετές διαφορές στο παιχνίδι του Γιάννη, αλλά και συνολικά σε αυτό της ομάδας του. Πέρυσι η Βοστώνη ήταν στο 2-0 έχοντας και το πλεονέκτημα έδρας, με την πρώτη νίκη να έρχεται δύσκολα στην παράταση και τη δεύτερη άνετα, 120-106.

Ο Αντετοκούνμπο και στα 2 ματς ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του σε όλες τις κύριες στατιστικές κατηγορίες, ακουμπώντας το τριπλ-νταμπλ. Στην εκκίνηση της σειράς έπαιξε 45 λεπτά με 11/21 σουτ, 35 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα. Στη δεύτερη αναμέτρηση μέτρησε 30 πόντους σε 43 λεπτά, είχε 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ. 13/17 σουτ, αλλά 4/9 βολές.

Στα play-offs του 19 εμπιστεύεται το μακρινό του σουτ, έχει ήδη 5/9 τρίποντα σε σχέση με το περυσινό 0/2, παίζει λιγότερο, 34 και 31 λεπτά, ενώ φέτος έχει δίπλα του αρκετούς παίκτες για να ακουμπήσει την μπάλα. Ο Γιάννης του 18 έμοιαζε αποφασισμένος να νικήσει άπαντες σε one man show, κάτι που τελικά δεν του “βγήκε”, παρά το γεγονός πως σε 4 από τα 7 παιχνίδια της σειράς οδήγησε την ομάδα του στο σκορ.