Το καθήκον του στην Κρήτη (video)

Ο Ολυμπιακός χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, έφυγε νικητής από το «Μελίνα Μερκούρη», καθώς επικράτησε 85-70 του Ρεθύμνου στη 13η στροφή της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήλεγξαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς το ρυθμό και παρά τα «ξεσπάσματα» των Κρητικών, έφτασαν με σχετική άνεση στη 12η φετινή τους νίκη στο πρωτάθλημα, κάνοντας παράλληλα συντήρηση δυνάμεων ενόψει της συνέχειας.

Τέσσερις παίκτες του Ολυμπιακού τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτος σκόρερ ήταν ο Στρόμπερι με 13. Πολύ καλό ματς από τους Τζόνσον – Όντομ και Σον Τζέιμς. Ο πρώτος είχε 7 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Αμερικανός σέντερ 7 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Σε ρηχά νερά κινήθηκε ο Σπανούλης.

Από τους Κρητικούς που γνώρισαν την 9η φετινή τους ήττα στη Basket League ξεχώρισαν ο Χάροου και ο Κάρτερ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο το Ρέθυμνο έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό για 15 λεπτά, όμως στο τελευταίο 5λεπτο οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν… γκάζι στην επίθεση και πήγαν στα αποδυτήρια με… αέρα 17 πόντων (33-50), με τον Σον Τζέιμς να αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αφού είχε 7 πόντους με 2/2 δίποντα, 3/3 βολές και 4 ριμπάουντ σε λιγότερα από 4 λεπτά συμμετοχής.

Οι Πειραιώτες από το ξεκίνημα του αγώνα φρόντισαν να δείξουν ποιος ήταν το αφεντικό και με μπροστάρη τον Στρόμπερι (έκλεισε το ημίχρονο με 13 πόντους), «έχτισαν» μια διαφορά 4 πόντων (9-13) και τη διατηρούσαν σταθερά. Από την πλευρά του, το Ρέθυμνο με μίνι ξεσπάσματα, κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (15-18), ωστόσο δεν είχε διάρκεια στην απόδοση του και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τον βρήκε στο -7 (19-26).

Στη δεύτερη περίοδο οι Κρητικοί παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο, κυρίως στην άμυνα τους. Μετά το 24-31 που έκανε ο Πρίντεζης, το Ρέθυμνο κράτησε τον Ολυμπιακό χωρίς σκορ για περισσότερα από τρία αγωνιστικά λεπτά και «ψαλίδισε» τη διαφορά (28-31), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος βλέποντας την ομάδα του να μην αποδίδει όπως θα ήθελε επιθετικά, κάλεσε time out και ανακάτεψε την… τράπουλα. Οι αλλαγές του Έλληνα τεχνικού έπιασαν τόπο, αφού Αθηναίου και Τζέιμς ανέλαβαν δράση και ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 19-5 πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 17 πόντων (33-50).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης το Ρέθυμνο έπιασε στον… ύπνο τον Ολυμπιακό και με σερί 7-0, μείωσε σε 40-50, αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει time out. Οι φωνές του Έλληνα προπονητή «αφύπνισαν» τους παίκτες του και με μπροστάρη τον Χάντερ οι Πειραιώτες διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (44-56). Το Ρέθυμνο πάντως συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό και πλησίασε ακόμη περισσότερο (54-60), ένα λεπτό πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Χάντερ και Χάκετ απάντησαν με σερί 6-0 και ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο στο +12 (54-66).

Το Ρέθυμνο συνέχισε με την ίδια διάθεση και στην τέταρτη περίοδο και έριξε εκ νέου τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (59-68), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Κρητικοί έμειναν από επιθετικές λύσεις, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό, ο οποίος πέρα από το γεγονός ότι είχε «σφίξει» την άμυνα του, πάτησε το… γκάζι στην επίθεση, ξέφυγε με +16 (62-78) και έφτασε με σχετική άνεση στη νίκη με το τελικό 85-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 33-50, 54-66, 70-85

Ρέθυμνο (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Κλοοφ 3, Σχίζας 8 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Στόουν 7 (1), Κάρτερ 14, Μάντεν 8, Σάφτενααρ 4, Τσακαλέρης 2, Χάροου 15 (1), Παναρετάκης 2, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 2, Στρόμπερι 13 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 12 (1), Μάντζαρης 6 (2), Τζόνσον Όντομ 7 (1), Τζέιμς 7, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 8 (1), Αγραβάνης 4, Χάκετ 11 (3), Αθηναίου 5.