"Λευκό" το ντέρμπι των τραυματισμών

Το ντέρμπι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ τελείωσε με λευκή ισοπαλία για πρώτη φορά επί εποχής Πρέμιερ Λιγκ. Το ματς σημαδεύτηκε από τις τέσσερις (!) αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμών στο πρώτο ημίχρονο, οι τρεις για τους "κόκκινους διάβολους"!
Χρήστος Καούρης
24/02/2019 • 18:03
Κόλλησαν στο μηδέν Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ

Το ντέρμπι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ τελείωσε με λευκή ισοπαλία για πρώτη φορά επί εποχής Πρέμιερ Λιγκ. Το ματς σημαδεύτηκε από τις τέσσερις (!) αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμών στο πρώτο ημίχρονο, οι τρεις για τους "κόκκινους διάβολους"! Καλύτερη η Γιουνάιτεντ παρά τις ατυχίες, αγνώριστη η Λίβερπουλ που είχε ανούσια κατοχή μπάλας και ήταν συχνά εκτεθειμένη στην κόντρα.

Τα αρχικά πλάνα

Η γηπεδούχος Γιουνάιτεντ ξεκίνησε με τον Ντε Χέα κάτω από τα δοκάρια, τους Γιανγκ, Σμόλινγκ, Λίντελοφ, Σο στν άμυνα, Ερέρα, ΜακΤόμινεϊ, Πογκμπά, Μάτα στην μεσαία γραμμή και τους Ράσφορντ, Λουκάκου στην επίθεση. 4-3-1-2 για τον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ.

Για τη Λίβερπουλ ξεκίνησε ο Άλισον κάτω από τα δοκάρια, οι Μίλνερ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ στη μεσαία γραμμή, Σαλά, Μανέ και Φιρμίνο στην επίθεση στο 4-3-3 του Γιούργκεν Κλοπ.  Στο 2ο λεπτό ο Μίλνερ απείλησε με εκτέλεση έμμεσου μέσα στην περιοχή, αλλά έστειλε τη μπάλα στο τείχος. Στο 16΄ ο Σαλάχ εκτέλεσε φάουλ, αλλά έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά, άουτ.

Η πρώτη αναποδιά για τη Γιουνάιτεντ ήρθε στο 20΄, με τον Ερέρα να νιώθει τον οπίσθιο μηριαίο του να τον εγκαταλείπει και τον Περέιρα να περνά στο ματς. Σαν να του έφτανε αυτό του Σόλσκιερ, είδε και τον Μάτα να βγαίνει νοκ – άουτ και να αντικαθίσταται από τον Λίνγκαρντ στα 25 λεπτά αγώνα!

H... επιδημία των τραυματισμών χτύπησε και τη Λίβερπουλ πριν περάσουν πέντε λεπτά. Ο Φιρμίνο πάτησε άσχημα, χτύπησε τον αστράγαλό του και αντικαταστάθηκε από τον Στάριτζ στο 31΄. Αποτέλεσμα όλων αυτών των διακοπών ήταν να μην υπάρχει ο παραμικρός ρυθμός στο παιχνίδι.

Οι θεατές σηκώθηκαν από τις θέσεις τους για πρώτη φορά στο 41΄, με τον Πογκμπά να πετά κάθετη πάσα στον Λίνγκαρντ, αλλά ο Άλισον τον νίκησε στο τετ α τετ.

Το παρανοϊκό πρώτο ημίχρονο συνεχίστηκε με τον Άγγλο επιθετικό να σωριάζεται στο έδαφος αμέσως μετά την μονομαχία με τον Βραζιλιάνο και να δίνει τη θέση του στον Αλέξις Σάντσες στο 43΄ και την Γιουνάιτεντ να κλείνει τις αλλαγές της στο πρώτο ημίχρονο, με τον Λίνγκαρντ να αντέχει 18 λεπτά!

Η καλύτερη στιγμή της Λίβερπουλ ήρθε με την κεφαλιά του Μάτιπ από εκτέλεση κόρνερ στο 45΄ και το ημίχρονο τελείωσε στο 0-0, με πολλές διακοπές και ελάχιστο ποδόσφαιρο.

Κατοχή η Λίβερπουλ, πιο επικίνδυνη η Γιουνάιτεντ
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές από την Λίβερπουλ και τον Ράσφορντ στην απέναντι πλευρά να είναι εμφανώς τραυματίας, μην επιχειρώντας σπριντ και όντας ιδιαίτερα προσεκτικός στις κινήσεις του.  Οι “Reds” είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά ελάχιστη ακρίβεια στις μεταβιβάσεις τους, με τον Κλοπ ιδιαίτερα εκνευρισμένο με αυτό που έβλεπε.

Η πρώτη απειλή στην επανάληψη ήρθε από τον Ράσφορντ, που έστειλε τη μπάλα άουτ από δύσκολη γωνία μετά τη σέντρα του Λουκάκου και την προσωρινή επέμβαση της άμυνας των φιλοξενούμενων. Η αναιμική απάντηση της Λίβερπουλ ήρθε με πολύ άστοχο σουτ του Βαϊνάλντουμ έξω από την περιοχή στο 66΄. Ο Κλοπ σκεφτόταν ποιον θα πέρναγε στο ματς σαν δεύτερη αλλαγή.

Δύο διαδοχικές ευκαιρίες της Λίβερπουλ ήρθαν με κεφαλιές: στο 69΄ ο Βαϊνάλντουμ και στο 70΄ ο Μάτιπ είδαν τη μπάλα να περνά εκτός. Ο Κλοπ παρενέβη στο ματς αμέσως μετά, με τον Χέντερσον να αφήνει τη θέση του στον Σακίρι και κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του.

Στο 76΄ ο Μάτιπ έστειλε άθελα του τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, αφού ο Σμόλινγκ ήταν εκτεθειμένος όταν γύρισε την παράλληλη σέντρα που οδήγησε στο αυτογκόλ του Καμερουνέζου.

Η τελευταία κίνηση του Κλοπ ήρθε αποσύροντας τον Μο Σαλάχ και περνώντας στον ματς τον Οριγκί στο 79΄. Όλα έδειχναν ότι οδεύαμε προς λευκή ισοπαλία, την πρώτη μεταξύ των δύο ομάδων στο Ολντ Τράφορντ επί εποχής Πρέμιερ Λιγκ και δεν διαψεύστηκαν, αφού στο φινάλε ο Κρις Σμόλινγκ δεν ήταν έτοιμος να βάλει την προβολή σε επικίνδυνη σέντρα του Λουκάκου στο δεύτερο δοκάρι.

Η ισοπαλία επανέφερε την Λίβερπουλ στην κορυφή με 66 βαθμούς, αλλά μόλις στο +1 από την δεύτερη Σίτι. Η Γιουνάτεντ έπεσε στην πέμπτη θέση με 52 βαθμούς, με την Αρσεναλ να την προσπερνά χάρη στο 2-0 επί της Σαουθάμπτον.

Μ. Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Γιανγκ, Σμόλινγκ, Λίντελοφ, Ερέρα (21΄ Περέιρα), ΜακΤόμινεϊ, Πογκμπά, Μάτα (25΄ Λίνγκαρντ, 43΄ Σάντσες), Ράσφορντ, Λουκάκου
Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Μίλνερ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (72΄ Σακίρι), Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ (79΄ Οριγκί), Μανέ, Φιρμίνο (31΄ Φιρμίνο)

27/05/2019 • 09:23