Έχασε έδαφος η Αθλέτικ Μπιλμπάο

Ισόπαλη 2-2 αναδείχτηκε ο Αθλέτικ Μπιλάμπο με τη Βιγιαρεάλ στο «Μαδριγάλ», στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής.

Ισόπαλη 2-2 αναδείχτηκε ο Αθλέτικ Μπιλάμπο με τη Βιγιαρεάλ στο «Μαδριγάλ». Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Σένα στο 11′, όμως οι Βάσκοι κατάφεραν να βρουν δυο φορές τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα μέσα σε τέσσερα λεπτά. Αρχικά, ο Γιορέντε ισοφάρισε στο 62′, ενώ ο Σουσαέτα έδωσε το προβάδισμα στη Μπιλμπάο στο 66′.

Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε αρκετά, καθώς δυο λεπτά αργότερα (68′), ο Νιλμάρ ισοφάρισε για το «κίτρινο υποβρύχιο».

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής:

Σάββατο 25/02
Σανταντέρ-Σπόρτινγκ Χιχόν 1-1 (51′ Μολίνα – 55′ αυτ. Ντοράντο)
Μπέτις-Χετάφε 1-1 (74′ πεν. Στουάνι – 42′ Μπαράλ)
Μάλαγα-Σαραγόσα 5-1 (45+1′ Φερνάντες, 67′ αυτ. Ντα Σίλβα, 77′ Ντεμικέλις, 79′ Ίσκο, 88′ Ρονδόν)
Εσπανιόλ-Λεβάντε 1-2 (75΄Ούτσε – 24΄Βάλντο, 89΄Σουάρεθ)

Κυριακή 26/02
Βιγιαρεάλ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-2 (11′ Σένα, 68′ Νιλμάρ-62′ Γιορέντε, 66′ Σουσαέτα)