Πέλκας: «Εμείς θα βγάλουμε την ομάδα από τη δύσκολη θέση»

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ είναι αυτοί που πρέπει να προσπαθήσουν περισσότερο και να βγάλουν τον ΠΑΟΚ από τη δύσκολη θέση, όπως δήλωσε στην εκπομπή «Παίζουμε Ελλάδα» ο Δημήτρης Πέλκας. «Ο προπονητής μάς μίλησε στο ημίχρονο και μας έκανε να το πιστέψουμε» σχολίασε για το ματς με τον Παναθηναϊκό.

Αναλυτικά:

«Το σημαντικότερο είναι ότι το πιστέψαμε, δεν μπήκαμε καθόλου καλά στο ξεκίνημα. Το πιστέψαμε στο β’ κάναμε κάποιες αλλαγές και ισοφαρίσαμε.

Ο προπονητής μας είπε στο ημίχρονο πως δεν τέλειωσε τίποτα και πως μπορούσαμε να κυνηγήσουμε τη νίκη για αυτό ήρθαμε άλλωστε εδώ. Δεχθήκαμε νωρίς στο β’ το 2-0 αλλά με το γκολ του Τσίμιροτ πήρε η ομάδα τα πάνω της, ισοφαρίσαμε και θα μπορούσαμε να πάρουμε και το ματς, ήμασταν νομίζω καλύτεροι».

Για το γεγονός πως στα ντέρμπι ο Παναθηναϊκός μένει πίσω στο σκορ:

Είναι καθαρά θέμα τύχης, γιατί και στα τρία ντέρμπι δεχθήκαμε γκολ στην πρώτη ευκαιρία του αντιπάλου, όπως και με τον Ατρόμητο, πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι σαν ομάδα γιατί αδικούμε τους εαυτούς μας να μένουμε συνεχώς πίσω στο σκορ.

Τυχαίνει να σκοράρω σε εκτός έδρας παιχνίδια, θέλω να σκοράρω στην Τούμπα, έχω χάσει κάποιες ευκαιρίες εκεί και είμαι απογοητευμένος από αυτό».

Για την κατάσταση στον ΠΑΟΚ:

«Πρέπει να αντέξεις οποιαδήποτε ευθύνη στο ποδόσφαιρο, είναι σημαντικό να βγεις δυνατός από όλο αυτό, να δουλεύεις για να γίνεις καλύτερος, γιατί πρέπει να καταφέρεις τους υψηλούς στόχους γενικά να γίνεσαι πιο δυνατός.

Πρέπει να βελτιωθούν όλα και αυτό θα ξεκινήσει από εμάς. Θα κάνουμε τα πάντα για να συμβεί αυτό, δεν είναι ωραίο να υπάρχει γκρίνια, κάτι για το ποίο ευθυνόμαστε εμείς. Δεν φτάνει αυτό που κάνουμε θέλει ακόμα μεγαλύτερη προσπάθεια για να ανεβάσουμε την ομάδα».

Για τον Τούντορ:

«Είναι λάτρης της πειθαρχίας, θέλει να είμαστε σοβαροί στην προπόνηση και στον αγώνα. Θέλει να βελτιώνεται και αυτός γιατί τώρα ξεκινάει την προπονητική του καριέρα, Όλοι μαζί είναι η κατάλληλη λέξη για να βγάλουμε την ομάδα από το αδιέξοδο, τα καλύτερα θα έρθουν».