Άνοιξε λογαριασμό η Εφές κόντρα στην Νταρουσάφακα

Η Έφες νίκησε 78-69 την Νταρουσάφακα στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την πρώτη φάση των πλέι οφ του τουρκικού πρωταθλήματος με τον Σόνι Γουίμς να σκοράρει 25 πόντους και να μοιράζει 5 ασίστ.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα στον Σινάν Ερντέν Ντόουμ και με πρωταγωνιστές τους Γουΐμς και Ντάνστον έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +9, 40-31. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους στην τελευταία περίοδο, με τους Γουίλμπεκιν και Τζόνσον και τρία λεπτά πριν το φινάλε πλησίασαν στο καλάθι, 70-68 εκμεταλλευόμενοι και τα λάθη των γηπεδούχων. Στο σημείο εκείνο «μίλησε» ο Κρούνοσλαβ Σίμον που με δυο τρίποντα έδωσε πάλι διαφορά στην Έφες που πήρε την νίκη και έκανε το 1-0 στην σειρά.

Πέραν του Γουίμς, για την Έφες ο Σίμον είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Έρικ Μακόλουμ να σκοράρει 15 πόντους. Για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, ο Τζάχουαν Τζόνσον είχε 24 πόντους και 15 πόντους είχε Σκοτ Γουίλμπεκιν με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Οι δυο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι την Πέμπτη (24/5, 20:45) στην Βολκσβάγκεν Αρένα, έδρα της Νταρουσάφακα.