Εύκολο 1-0 η Ζάλγκιρις με σούπερ Ντέιβις

Με ισοπεδωτικό τελευταίο δεκάλεπτο (29-12) η Ζάλγκιρις Κάουνας διέλυσε την Λιετκαμπέλις με σκορ 93-69και έκανε εύκολα το 1-0 στην μεταξύ τους ημιτελική σειρά του λιθουανικού πρωταθλήματος. Κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια ο Ντέιβις με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ. Καλύτερος για τους ηττημένους ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Ζάνις Πέινερς, με 22 πόντους.

Η Ζάλγκιρις μπήκε στα ημιτελικά ως το μεγάλο φαβορί απέναντι στην Λιετκαμπέλις και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας της. Αν και άστοχη από μακριά (2/12 τρίποντα) η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους σκόραρε με αξιοθαύμαστη ευστοχία στο δίποντο (30/44, 68%) και έφτασε σε εύκολη νίκη, παίρνοντας μάλιστα σκορ και από τους 12 παίκτες της.

Ο Κέβιν Πάνγκος δεν χρειάστηκε να κάνει πολλά (9 πόντοι, 0/3 τρίποντα, 6 ασίστ), τον κάλυψαν όμως και παραπάνω οι Ούντριχ (10π, 3ας), Ουλάνοβας (11π, 4ρ), Γουάιτ (13π, 5ρ), κυρίως όμως ο απολαυστικός Μπράντον Ντέιβις (14π, 7ρ, 2κλ, 2μπλοκ).

Η Λιετκαμπέλις άντεξε για ένα ημίχρονο (37-36), το πάλεψε ως το 30΄ (64-57), αλλά στην τελευταία περίοδο οι πρωταθλητές πάτησαν γκάζι και εξαφανίστηκαν με επιμέρους σκορ 29-12 ως το τελικό 93-69.