Ο πιο οικονομικός σκόρερ

Ο Μάρκο Πάντελιτς με τα 8 γκολ σε 376 λεπτά συμμετοχής στο πρωτάθλημα έχει τρελάνει ακόμη και την στατιστική.

Ο Μάρκο Πάντελιτς με τα 8 γκολ σε 376 λεπτά συμμετοχής στο πρωτάθλημα έχει τρελάνει ακόμη και την στατιστική. Αυτό σημαίνει ότι βρίσκει δίχυτα κάθε 53,7 λεπτά. Συνέτριψε το περσινό ρεκόρ του με 9 γκολ σε 20 εμφανίσεις, ήτοι σκόραρε ανά 110 λεπτά.

Ο Σέρβος είναι μακράν ο πιο εύστοχος παίκτης  του πρωταθλήματος, αφού πανηγύρισε 8 φορές σε 14 τελικές προσπάθειες. Σκοράρει δηλαδή με ρυθμό 57%! Ακόμη και ο Σεμπάστιαν Λέτο που είναι στην πρώτη θέση των σκόρερ με 12 γκολ, υστερεί μπροστά του. Το ποσοστό του Αργεντινού είναι 32%, αφού χρειάστηκε 37 τελικές προσπάθειες στα 999 λεπτά που έχει αγωνιστεί για να πετύχει τα 12 γκολ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα 4 γκολ που πέτυχε στην Κέρκυρα ήταν τα πρώτα του εκτός έδρας. Ο Πάντελιτς έγινε ο πρώτος παίκτης του Ολυμπιακού που πετυχαίνει 4 γκολ σε ένα ματς από το 1997, όταν στην νίκη με 3-5 στην Ξάνθη ο Αλεξανδρής είχε κάνει καρέ . Πριν από τον Αλεξανδρή υπήρχε ο Ίλια Ίβιτς στο 4-3 επί του Απόλλωνα, το 1995.

Ττέσσερα τέρματα σε ένα ματς έχουν πετύχει ακομη  οι Ντέταρι και Αναστόπουλος, από δύο φορές οι Παπάζογλου (8-1 με Παναιγιάλειο και 4-1 με Δόξα) και Σιδέρης (6-0 με ΠΑΟΚ και 6-0 με Ηρακλή) ενώ στην  δεκαετία του ’60-΄70, θα βρούμε κι άλλους ερυθρόλευκους να κάνουν «καρέ»: Βάζος, Ιωάννου, Σταυρόπουλος, Τριαντάφυλλος και Κρητικόπουλος.