Πρόκριση για Γκαβρίλοβα

H 34χρονη Στόζουρ νούμερο 86 κόντρα στην 24χρονη Γκαβρίλοβα νούμερο 25, αμφότερες από Αυστραλία.

H 34χρονη Στόζουρ νούμερο 86  κόντρα στην 24χρονη Γκαβρίλοβα νούμερο 25, αμφότερες από Αυστραλία.

Ξεκίνησαν σωστά, κρατώντας κάθε μια το σερβίς της. Η Στόζουρ, κάτοχος του US OPEN το 2011 έδειχνε περισσότερη διάθεση να πιέσει με επιθετικά return στο σερβίς της Γκαβρίλοβα.

Το πρώτο ωστόσο μπρέικ στο ματς ήρθε για την 24χρονη Γκαβρίλοβα μετά από 25λεπτά . Η Στόζουρ με πολλά λάθη «χάρισε» το γκέιμ στην αντίπαλο της και μάλιστα ο τελευταίος πόντος ήρθε με διπλό σφάλμα που ήταν και το δεύτερο μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Η Γκαβρίλοβα κράτησε το σερβίς της μέχρι το τέλος για να κάνει το 6-4 μετά από 39 λεπτά αγώνα.

Στον δεύτερο σετ η Στόζουρ ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Με πολλά λάθη, έδωσε πολύ γρήγορα τρεις ευκαιρίες για μπρέικ στην αντίπαλό της, η οποία χωρίς να ιδρώσει προηγήθηκε με 1-0.

Η 24χρονη, είδε την Στόζουρ να κάνει λάθη και στο τρίτο γκειμ. Τα εκμεταλλεύτηκε και με πολύ σωστά και καλά χτυπήματα πήρε το δεύτερο της μπρέικ στο δεύτερο σετ για να κάνει το 3-0.

Το νούμερο 24 στον κόσμο, συνέχισε να πιέζει με στόχο να σπάσει και πάλι το σερβίς της Στόζουρ. Στο πέμπτο γκέιμ το κατάφερε καθώς για ακόμη μια φορά τα λάθη από την αντίπαλό της ήταν αρκετά.

Η Ντάρια Γκαβρίλοβα, σέρβιρε έχοντας κόντρα τον ήλιο κάτι που φάνηκε να την επηρεάζει αρκετά. Η 24χρονη δεν μπορούσε να αποφύγει τα λάθη και η Στόζουρ πίεσε μειώνοντας σε 5-1 με το πρώτο της μπρέικ στο ματς!

Θα περίμενε κανείς πως η Στοζουρ θα πίεζε με το σερβίς της ωστόσο δεν το κατάφερε και η Γκαβρίλοβα πήρε ένα ακόμη μπρέιμ για το 6-1 μετά από 1.40 λεπτά αγώνα.

Πήρε την πρόκριση στον τρίτο γύρο εκεί που θα βρει εκ των Σάσνοβιτς ή Τάουνσεντ.