Προμηθέας, ο απόλυτος! (video)

Ο Προμηθέας κράτησε ατσαλάκωτο το ευρωπαϊκό του κουστούμι περνώντας και από την Γερμανία με νίκη 75-70 επί της Μπαϊρόιτ. Καθοριστικός ο Κασελάκης με 17 πόντους, άλλους τόσους είχε ο Μέιερ, στους 11 σταμάτησε ο Λίποβι.

Το ματς
Ο Προμηθέας ξεκίνησε με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και προηγήθηκε με το εντυπωσιακό 15-4 (!) στο πρώτο πεντάλεπτο με ηγέτη τον αλάνθαστο Μέιερ και την ενέργεια στο φουλ και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η διαφορά έφτασε ως το +13, 4-17, με την Μπαϊρόιτ να τρέχει 8-0 σερί και να ξαναμπαίνει στο ματς (12-17).

Ο Μάκης Γιατράς πήρε τάιμ άουτ, ο Προμηθέας συνήλθε και με τους Τσαϊρέλλη – Κασελάκη να πετυχαίνουν ένα έμμεσο και ένα άμεσο τρίποντο είχε αέρα 9 πόντων στο φινάλε της πρώτης περιόδου (16-25). Καλύτερος του γηπέδου ο Τόνι Μέιερ με 11 πόντους και 5/5 σουτ, στο ίδιο διάστημα η Μπαϊρόιτ είχε 9 λάθη και ο Προμηθέας 5 κλεψίματα!

Η βιασύνη και η κακή εμφάνιση του Χολ άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Η διαφορά πήγε 22-26, ο Σαλούστρος σκόραρε για τρεις, αλλά ο Σάιφερτ απάντησε με καλάθι και φάουλ για το 25-29.

Ο Προμηθέας δεν απέφυγε τα λάθη, αλλά η ενέργεια που έβγαλε στην άμυνα σταμάτησε τους Γερμανούς και η διαφορά ανέβηκε πρώτα στο +8 και στη συνέχεια στο +11 με τρίποντο του Λίποβι, 25-36!

Ο Ουκρανός σκόραρε για τρεις πόντους φέρνοντας ξανά στην υψηλότερη τιμή της στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (30-43), το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο τρομερός Μέιερ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με κλέψιμο στην άμυνα και τρίποντο στην επίθεση για το 30-46, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Γκίκας δυσκολεύτηκε με άστοχα σουτ και λάθη και η Μπαϊρόιτ μείωσε σε 36-46, οδηγώντας τον Μάκη Γιατρά σε τάιμ-άουτ στο 23΄. Κι άλλο λάθος έφερε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (38-46), με τον Λίποβι να δίνει ανάσα με σουτ τριών πόντων (38-49) και αργότερα τον Μέιερ να κάνει το ίδιο με 3/3 βολές (41-53).

Σε αυτό το σημείο ο Προμηθέας ξεκίνησε να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο, ο Χόρβατ βρήκε ρυθμό και με 7 σερί πόντους το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι (48-53, 28΄). Ο Προμηθέας ήταν και πάλι ψύχραιμος, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, έκλεψε μπάλες και με 4-0 σερί και κερασάκι στην τούρτα ένα τρομερό κάρφωμα του Χολ έφτασε τη διαφορά στους 9, 48-57 (30΄).

Ο Προμηθέας ξεκίνησε και πάλι άσχημα την περίοδο, έμεινε για δύο λεπτά χωρίς πόντο και οι Γερμανοί με τρίποντα των Μπρουκς και Ρόμπερτσον μείωσαν στους τρεις πόντους, 54-57 στο 32΄.  Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο μέχρι τότε άφαντος Γκίκας! Ασίστ στον Κασελάκη και πέντε σερί πόντοι από τον Έλληνα πόιντ γκαρντ έστειλαν τη διαφορά στο +8 για τους Πατρινούς, 57-65 στο 8-3 του Προμηθέα!

Οι Πατρινοί προηγήθηκαν 62-71 αλλά η Μπαϊρόιτ έκανε 5-0 με Στόκτον και Ρόμπερτσον και μείωσε σε 67-71, 1:30 για το φινάλε. Ο Κασελάκης έβαλε το μεγάλο σουτ για το 67-73, οι δύο ομάδες αντάλλαξαν από ένα χαμένο σουτ και πλέον απέμεναν 34 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο Μάρτιν μείωσε με καλάθι και φάουλ σε 70-73, 32.7 για το φινάλε.

Ο Κασελάκης κέρδισε έξυπνα το φάουλ από τον Τόμας και πήγε στη γραμμή στα 19.3΄΄ για το φινάλε, πέτυχε και τις δύο βολές (70-75), αμέσως μετά ο Λίποβι έκλεψε και οι Πατρινοί σφράγισαν το 3/3 στο παραμυθένιο ξεκίνημα τους στο Champions League!