Συνέχισε τις πτήσεις το Περιστέρι!

Η ομάδα του Πεδουλάκη πέρασε κι από την έδρα του Άρη, επικρατώντας με 68-62, φτάνοντας τις 6 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές της Basket League.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν με ενθουσιασμό στο παρκέ του «Nick Galis Hall», βρήκαν πόντους από την περίμετρο και με 3/3 τρίποντα προηγήθηκαν με 10-0, με το Περιστέρι να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του 4 λεπτά από την έναρξη του αγώνα με τον Βασιλόπουλο.

Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι παρουσίασαν για πολλοστή φορά επιθετική πολυφωνία με τους Χάροου, Βασιλόπουλο και Κλαρκ , είχαν επιμέρους σκορ 13-2 κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 14-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι Περιστεριώτες διατήρησαν τη διαφορά στα επίπεδα των 8 πόντων, όταν 6 λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου ο Χάροου είχε έντονο διάλογο με φιλάθλους του Άρη, με αποτέλεσμα ο Αμερικανός να χάσει το ρυθμό του, ο Άρης με τρίποντο του Αγγέλου πέρασε μπροστά 30-29.

Εντούτοις ο Χάροου  επέστρεψε στο παρκέ και με 7 πόντους οδήγησε το σύνολο του Πεδουλάκη σε σερί 9-0, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-38.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Βασιλόπουλο και Χάροου να δίνουν σκορ στο Περιστέρι, το οποίο έφερε τη διαφορά στους 15 με καλάθι του Σίρκο, 3:52 πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο τελικώς έκλεισε στο 43-56.

Ο Άρης έκανε την ύστατη προσπάθεια και χάρη στην ευστοχία των Χάρις, Τζόουνς από την περιφέρεια μείωσε από τους 13 πόντους στον έναν, 60-61 2:40 από το τέλος του αγώνα, ωστόσο ο Χάροου με 6 συνεχόμενους πόντους, έδωσε τις λύσεις για το τελικό 62-68, με τον Άρη να διαμαρτύρεται για τη φάση που δόθηκε επιθετικό φάουλ στον Τζόουνς με το σκορ στο 60-64.

Από τους νικητές ο Χάροου είχε 20 πόντους, ο Βασιλόπουλος 13 και 9 ριμπάουντ, 8 πόντους και 7 ριμπάουντ είχε ο Ντάνιελ. Για τους Θεσσαλονικείς, ο Χάρις είχε 14 πόντους, 12 ο Νταλό, 11 ο Τζόουνς.

Άρης-Περιστέρι 62-68

Δεκάλεπτα: 14-18, 30-38, 43-56, 62-68