Πήρε το ντέρμπι η παθιασμένη Φέγενορντ (video)

Η Φέγενορντ άγγιξε την τελειότητα στο πρώτο ημίχρονο με την PSV, πέτυχε δύο γκολ με Γιόργκενσεν και Λάρσον και την υποχρέωσε στην πρώτη φετινή της απώλεια.Μείωσε για τους φιλοξενούμενους ο Μπεργκβάιν στο τελικό 2-1.

Με τρομερό πάθος μπήκε στο Ντε Κάιπ η Φέγενορντ δημιουργώντας ευκαιρίες και απειλώντας τον Ζουτ από το ξεκίνημα. Στο 27ο λεπτό ο Νικολάι Γιόργκενσεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ντε Γιονγκ και με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα του Ζουτ. Μέσα σε 5 λεπτά η γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Λάρσον να σκοράρει μετά από νέο λάθος του Περέϊρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η PSV μπήκε με διάθεση να παίξει ποδόσφαιρο και είχε τις στιγμές της με τον νεαρό Μάλεν που δεν ήταν συγκεντρωμένος στην τελική του προσπάθεια. Ο Μπεργκβάιν κατάφερε να ισοφαρίσει στο 72ο λεπτό βάζοντας ξανά την ομάδα του Φαν Μπόμελ και τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής λίγο έλειψε να γράψει το 2-2 αλλά το πλασέ του σταμάτησε στον Μπίλοου.

Η Φέγενορντ μείωσε την διαφορά της από την κορυφή και έχει την ευκαιρία να πλησιάσει κι άλλο από τη στιγμή που την Πέμπτη υποδέχεται σε παιχνίδι που χρωστάει με τη Φένλο.Η PSV χάνει για πρώτη φορά μετά από 14 αγώνες στο πρωτάθλημα αλλά παραμένει στη κορυφή.