«Χάλκινος» στους κρίκους των εφήβων ο Τσιγγελίδης, στο Κύπελλο «Μιχαήλ Βορονίν»

Με τον καλύτερο τρόπο και με το χάλκινο μετάλλιο για τον Χρήστο Τσιγγελίδη στους κρίκους, στην κατηγορία εφήβων, ολοκληρώθηκε η ελληνική συμμετοχή στο διεθνές κύπελλο ενόργανης «Μιχαήλ Βορονίν», το οποίο διοργανώθηκε για 25η χρονιά στη Μόσχα, στη μνήμη του σπουδαίου Σοβιετικού Ολυμπιονίκη της γυμναστικής.

Ο Τσιγγελίδης ανέβηκε στο βάθρο στους κρίκους των εφήβων, αφού κατέκτησε την 3η θέση στον τελικό με 12,850 βαθμούς, βελτιώνοντας την επίδοσή του συγκριτικά με τον προκριματικό της προηγούμενης ημέρας (4ος με 12,500 β.).

Ο 16χρονος αθλητής ήταν παρών και στον αντίστοιχο τελικό του μονόζυγου, όπου τερμάτισε 8ος με 11,000 βαθμούς, παραμένοντας στην ίδια θέση όπως και στον προκριματικό του αγωνίσματος.

Στο 25ο διεθνές κύπελλο «Μιχαήλ Βορονίν», που διοργανώθηκε από την Ντιναμό Μόσχας, συμμετείχαν επίσης οι Μπάμπης Καϊλίδης και Στέφανος Τσολακίδης στην κατηγορία ανδρών, ενώ συνολικά πήραν μέρος περίπου 200 αθλητές και αθλήτριες από 25 χώρες.