Ο Μπλέντσο ντύθηκε… Γιάννης στο Σακραμέντο (photo)

Οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν δύσκολα 141-140 τους Σακραμέντο Κινγκς στην παράταση, σημειώνοντας την έκτη σερί τους νίκη στο ΝΒΑ.

Οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν δύσκολα 141-140 τους Σακραμέντο Κινγκς στην παράταση, σημειώνοντας την έκτη σερί τους νίκη στο ΝΒΑ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τα “ελάφια” ήταν ο Έρικ Μπλέντσο, ο οποίος σημείωσε triple double με 26 πόντους, 13 ασίστ και δώδεκα ριμπάουντ, σε 35,37 λεπτά συμμετοχής.

Ο Μάλκολμ Μπρόγκντον τον ακολούθησε στο σκοράρισμα με 25 πόντους, ενώ στους 21 σταμάτησαν οι Κρις Μίντλετον και Νίκολα Μίροτιτς. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε 17 πόντους και μάζεψε επτά ριμπάουντ, σε 24,19 λεπτά συμμετοχής.

Από την άλλη πλευρά, ο Μπάντι Χιλντ σημείωσε 32 πόντους και μάζεψε έξι ριμπάουντ, ενώ ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς σημείωσε 28 πόντους, με 5/8 τρίποντα. Στους 18 πόντους ο Χάρι Τζιλς και στους 17 ο Ντε Άαρον Φοξ. Αυτή ήταν η 47η εφετινή νίκη των “ελαφιών” σε σύνολο 61 αναμετρήσεων στην κανονική περίοδο (47-14). Από την άλλη πλευρά, οι “Βασιλιάδες” γνώρισαν την 30η εφετινή τους ήττα, επίσης σε σύνολο 61 αναμετρήσεων (30-31).

Οι πόντοι:

Κινγκς: Μπογκντάνοβιτς 28, Μπαρνς 15, Κόλεϊ Στέιν 10, Χιλντ 32, Φοξ 17, ΜπάγκλεΪ 9, Τζιλς 18, Μπρέβερ 2, Φέρελ 9

Μπακς: Μίντλετον 21, Αντετοκούνμπο 17, Λόπες 7, Μπρόγκντον 25, Μπλέντσο 26, Κόναγκτον 9, Μίροτιτς 21, Σνελ 7, Ιλιασόβα 8