Η Άρσεναλ υποχρέωσε τον Σόλσκιερ στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα από τον Δεκέμβριο και πρώτη με τον Σόλσκιερ στον πάγκο της στην Πρέμιερ Λιγκ, γνώρισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, από την Άρσεναλ στον Έμιρειτς Στέντιουμ με 2-0.

Οι «κανονιέρηδες» με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να ξεκινά βασικός, προηγήθηκαν μόλις στο 12ο λεπτό. Ο Τσάκα, έπιασε φοβερό σουτ με πολύ φάλτσο έξω από την περιοχή, η πορεία της μπάλας μπέρδεψε τον Ντεχέα που την είδε να καταλήγει στα δίχτυα του για το 1-0. Ο Τσάκα σκοράρει για τέταρτη φορά φέτος.

Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 69ο λεπτό. Ο Φρεντ ανέτρεψε στην περιοχή τον Λακαζέτ με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Ο Ομπαμεγιάνγκνα εκτέλεσε εύστοχα από τα  έντεκα μέτρα και διαμόρφωσε το 2-0. Ο Ομπαμεγιάνγκ την προηγούμενη εβδομάδα είχε δει τον Γιορίς της Τότεναμ να αποκρούσει το πέναλτι του όμως αυτή τη φορά ήταν εύστοχος. Ο Λουκάκου είχε κάποιες καλές ευκαιρίες για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όμως ο Λένο ήταν όσες φορές χρειάστηκε σε σωστή θέση.

Η Άρσεναλ σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 60 βαθμούς, με τη Γιουνάιτεντ να βρίσκεται δύο πίσω.