Κυρίαρχη στο α' ημίχρονο, η Γιουνάιτεντ 2-1 τη Λίβερπουλ (video)

13/01/2013 • 17:25
Η Μάντσετσερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 2-1 της Λίβερπουλ στο κλασσικό ντέρμπι της Πρέμιερ Λιγκ και αύξησε τη διαφορά της από τη Σίτι στους 10 βαθμούς, έστω και για λίγες ώρες.
Η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και στην πρώτη καλή φάση σκόραρε.
Ήταν το 19', όταν ο Κλέβερλι και ο Γουέλμπεκ συνδυάστηκαν, η μπάλα έφτασε στον πατρίς Εβρά, που σέντραρε χαμηλά από τα αριστερά.

Ο Ρόμπι Φαν Πέρσι έβαλε το σώμα του μπροστά από τον Άγκερ και με πλασέ έκανε το 1-0.
Με ενισχυμένο κέντρο, αλλά ανύπαρκτη μπροστά, η Λίβερπουλ δεν απείλησε, μάλιστα η Γιουνάιτεντ είχε 3-4 ακόμα καλές ευκαιρίες να πετύχει και δεύτερο γκολ.

Ο Μπρένταν Ρότζερς έρριξε στο δεύτερο ημίχρονο τον Ντιν Στάριτζ και η Λίβερπουλ έγινε πιο επιθετική.
Ωστόσο στο 54' έγινε το 2-0, όταν ο Φαν Πέρσι εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, οι αμυντικοί της Λίβερπουλ κόλησαν και ο Εβρά πήρε την κεφαλιά. Η μπάλα πήγαινε προς τα δίχτυα για να χτυπήσει στο κεφάλι του Νεμάνια Βίντιτς και να συνεχίσει την πορεία της προς τα εκεί.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Στίβεν Τζέραρντ εκμεταλλεύθηκε λάθος του κέντρου της Γιουνάιτεντ, που άρχισε να χάνει δυνάμεις, και σούταρε λίγο έξω από την περιοχή. Ο Ντε Χέα έδιωξε, αλλά ο Ντάνιελ Στάριτζ έτρεξε πρώτος στη μπάλα και με πλασέ μείωσε σε 2-1.
Ο Στάριτζ σκόραρε στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα με τη νέα του ομάδα, όπως είχε σκοράρει και στο ντεμπούτο στο Κύπελλο.
Με την πάροδο του χρόνου η Λίβερπουλ ρίσκαρε, η Γιουνάιτεντ γινόταν πιο νευρική, αλλά το 2-1 δεν άλλαξε, παρά την καλή ευκαιρία που είχε ο Στάριτζ στο 85'.
19/09/2019 • 07:11

Δόγμα επίθεσης σε Φρανκφούρτη, Βασιλεία και Αϊντχόφεν

Πολλά τα καλά ματς απόψε στο Γιουρόπα Λιγκ. Οι ομάδες σε Φρανκφούρτη, Αϊντχόφεν, Χετάφε και στη Βασιλεία περισσότερο θα στηριχθούν στις επιθέσεις παρά στην αμυντική τους τακτική. Ξεκάθαρο το προβάδισμα νίκης για. Γιουνάϊτεντ και Ντιναμό Κιέβου