Νίκη με καλή εμφάνιση από τον Κουφό (photo)

Οι Σακραμέντο Κινγκς νίκησαν 117-104 τους Κλίβελαντ Καβαλίερς εντός έδρας και έφτασαν τις 39 νίκες στην κανονική περίοδο του ΝΒΑ (39-40). Από την άλλη πλευρά, οι “Καβς” γνώρισαν την 60η εφετινή τους ήττα, σε σύνολο 79 αναμετρήσεων και συνεχίζουν την κακή τους πορεία. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπάντι Χιλντ, ο οποίος σημείωσε 23 πόντους.

Ο Ντε Άαρον Φοξ από την πλευρά του σημείωσε double double με 16 πόντους και δέκα ασίστ, ενώ στους 19 πόντους σταμάτησε ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς. Ο Κώστας Κουφός είχε οκτώ πόντους σε 15,26 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, ο διεθνής Έλληνας σέντερ είχε τρία ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κόψιμο.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Τζόρνταν Κλάρκσον είχε 22 πόντους, ενώ 19 πρόσθεσε ο Κόλιν Σέξτον. Ο Άντε Ζίγκιτς έκανε double double με 14 πόντους και δέκα ριμπάουντ. Double double και για τον Λάρι Νανς με έντεκα πόντους και 16 ριμπάουντ. Στους 17 πόντους ο Όσμαν.

Οι πόντοι:

Κινγκς: Μπαρνς 9, Μπιέλιτσα 10, Κόλεϊ Στέιν 8, Χιλντ 23, Φοξ 16, Μπάγκλεϊ 15, Μπογκντάνοβιτς 18, Κουφός 8, Φέρελ 8, Μπρέβερ 2

Καβαλίερς: Όσμαν 17, Νανς 11, Ζίζιτς 14, Νάιτ 5, Σέξτον 19, Κλάρκσον 22, Κρις 6, Νουάμπα 6, Στάουσκας 4