Το Περιστέρι σε υψηλές πτήσεις

Το Περιστέρι συνέχισε την εντυπωσιακή του πορεία, περνώντας και από την Ρόδο με πρωταγωνιστή τον Γκρέι, νίκη 77-84 και ελπίδες ακόμη και για τη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Ο Κολοσσός που βρίσκεται με το ένα πόδι στην Α2,  για 24 λεπτά όχι απλά ήταν μέσα στο ματς, αλλά προηγήθηκε με 9 πόντους, 57-48. Σ’ εκείνο το σημείο όμως η ομάδα του Πεδουλάκη έτρεξε επί μέρους σκορ 16-1, με αποτέλεσμα να κλείσει την τρίτη περίοδο μπροστά με 6, 58-64.

Το Περιστέρι άντεξε στο καλό ξεκίνημα και την αντεπίθεση των γηπεδούχων στις αρχές της τελευταίας περιόδου, που έφεραν το ματς στα ίσα στο 33ο λεπτό, 66-66. Πέτυχε 10 πόντους, δέχθηκε μόλις 2 και δεν έχασε ποτέ την πρωτοπορία απο κει και πέρα.

Ο Κολοσσός είχε τον Μπράουνινγκ σε μαγικό βράδυ με 11/10 εντός παιδιάς και 27 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι είχαν 4 διψήφιους με τον Γκρέι να βάζει 22 πόντους. Το Περιστέρι είχε 51% στο δίποντο και 47% στο τρίποντο, ενώ είχε και συν 10 στην αναλογία ασίστ-λαθών.