Προβάδισμα πρόκρισης για Τότεναμ (video)

Η Τότεναμ επικράτησε με 1-0 της Τσέλσι στο Γουέμπλεϊ στον πρώτο ημιτελικό του Λιγκ Καπ Αγγλίας. Σκόρερ του μοναδικού γκολ της αναμέτρησης ο Κέιν, που έφτασε τα 160 με την Τότεναμ και είναι 4ος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου.
09/01/2019 • 00:06
Κι ο Χάρι Κέιν μεταξύ των σκόρερ της Τότεναμ στο 3-1 επί της Τσέλσι
Η Τότεναμ απείλησε πρώτη με τον Κέιν να κάνει ανάποδο ψαλίδι και τον Γκατζανίγκα να μαζεύει χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα στο 5'. Η Τσέλσι πήρε μέτρα στο γήπεδο πίεσε ψηλότερα και κράτησε τους γηπεδούχους μακριά από την περιοχή της, έχοντας μάλιστα δημιουργήσει τελικές προσπάθειες με Οντόι και Μπάρκλεϊ.
Η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες ήρθε στο 25ο λεπτό. Η Τσέλσι πίεσε ψηλά, η Τότεναμ βρήκε πάσα στην πλάτη της άμυνας και ο Κέιν πήρε πέναλτι από ανατροπή του Αριθαμπαλάγκα.
Ο 'ίδιος εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0 σημειώνοντας το 160ο γκολ του με τη φανέλα της Τότεναμ στην ιστορία της οποίας είναι πλέον 4ος σκόρερ όλων των εποχών.
Η Τσέλσι είχε δοκάρι με σουτ του Καντέ από σέντρα του Αλόνσο στο 40 και μετά από σέντρα του Οντόι και κόντρα στον Ρόουζ στις καθυστερήσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν αντίστοιχος και με λίγες καλές στιγμές, καθώς ουσιαστικά μια προσπάθεια του Κέιν για την Τότεναμ και μια του Αζάρ για την Τσέλσι ξεσήκωσαν το κοινό. Η Τότεναμ αμύνθηκε καλύτερα, απέφυγε τα λάθη του πρώτου ημιχρόνου και πήρε το αποτέλεσμα που της δίνει προβάδισμα ενόψει και της ρεβάνς όπου θα λύσουν τις διαφορές τους.

Τότεναμ: Γκατζανίγκα, Τρίπιερ, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Ρόουζ, Σισοκό, Γουίνκς (90' Σκιπ), Έρικσεν (90+1' Γιορέντε), Άλι, Σον (79' Λαμέλα), Κέιν.

Τσέλσι: Αριθαμπαλάγκα, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Κρίστενσεν, Αλόνσο, Καντέ, Ζορζίνιο, Μπάρκλεϊ (75' Κόβατσιτς), Αζάρ, Οντόι (79' Ζιρού), Γουίλιαν (63' Πέδρο).
23/07/2019 • 08:39

Ματς έντονων προκλήσεων σε Τσεχία, Ολλανδία και το Λιγκ καπ Σκωτίας

Δύσκολο το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στα προκριματικά του Τσάμπιονς λιγκ και σε μια έδρα έντονης πίεσης για κάθε φιλοξενούμενο. Καλά παιχνίδια περιμένουμε, νωρίς στην Σαϊτάμα ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Τσέλσι και πιο αργά στο Αϊντχόφεν