Ανατροπή με Καζρί (vid)

Σε συναρπαστικό στην εξέλιξή του παιχνίδι, η Σεντ Ετιέν με πρωταγωνιστή και σκόρερ δύο τερμάτων τον Καζρί, νίκησε με ανατροπή τη Μαρσέιγ που είχε προηγηθεί με τον Στρούτμαν.

Η Μαρσέιγ ήταν εξαιρετική στο πρώτο 25λεπτο της αναμέτρησης και πέτυχε γκολ με το Στρούτμαν από ασίστ του Τοβέν στο 16ο λεπτό ανοίγοντας το σκορ με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι.
Τέσσερα λεπτά νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν επιχειρήσει να κάνουν το ίδιο, όμως η σέντρα-σουτ που επιχείρησε ο Καζρί πέρασε ανεκμετάλλευτη αό τους συμπάικτες του. μετά το 25λεπτο το ματς έγινε αρκετά σκληρό, η Σεντ Ετιέν κράτησε καλύτερα τη μπάλα, όμως επί της ουσίας δεν απείλησε τον Μανταντά έως το τέλος του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην πρώτη φάση που δημιούργησαν στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο καζρί έφυγε στην πλάτη της άμυνας κα ιανατράπηκε από τον Μανταντά. Εκτέλεσε ο ίδιος το πέναλτι και πέτυχε το 1-1.

Η Μαρσέιγ είχε 4 τελικές στο δεκάλεπτο που ακολούθησε, όλες από τον Τοβέν, όμως χωρίς να ξαναπάρει προβάδισμα, κάτι που πέτυχαν οι γηπεδούχοι με το 12ο γκολ του Καζρί στο πρωτάθλημα στο 88ο λεπτό.

Σεντ Ετιέν: Ρουφιέ, Σούμποτιτς, Περέν, Κολοτζιετζάκ, Μονέ-Πακέ, Σελνάες, Εμβιλά, Σίλβα, Καμπελά, Ντιονί, Καζρί.

Μαρσέιγ: Μανταντά, Ρολάντο, Καμαρά, Λουίς Γκουστάβο, Σαρ, Αμαβί, Σανσόν, Λόπες, Τοβέν, Οκάμπος.