Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας η Σαουθάμπτον (video)

Η Σαουθάμπτον επιβλήθηκε εκτός έδρας με 2-0 της Γουίγκαν και έγινε η 3η ομάδα που πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του κυπέλλου Αγγλίας.
18/03/2018 • 17:40
Σαουθάμπτον, πανηγυρική

Η Σαουθάμπτον επιβλήθηκε εκτός έδρας με 2-0 της Γουίγκαν και έγινε η 3η ομάδα που πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του κυπέλλου Αγγλίας. Σε παιχνίδι με εντελώς διαφορετική εικόνα ανά ημίχρονο, αφού στο πρώτο κυριάρχησαν οι γηπεδούχοι ενώ στο δεύτερο η Σαουθάμπτον είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Η Γουίγκαν ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά μόνο εκείνη απείλησε επιθετικά.

Στο 5΄ο Μάσεϊ αστόχησε σε σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής, ενώ στο 13' ο Γκριγκ εκτέλεσε με τον Λεμινά να βάζει κόντρα και να παραχωρεί κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα ήταν ο Ντάνκλεϊ που προσπάθησε να παραβιάσει με κοντινή  την εστία του ΜακΚάρθι χωρίς επιτυχία, μετά από σουτ του Μπερν. Στο 42ο λεπτό ο Πάουερ εκτέλεσε κόρνερ και ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ τον κορυφαίο παίκτης της Σαουθάμπτον στο πρώτο ημίχρονο, τερματοφύλακα ΜακΚάρθι.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία. Η Σαουθάμπτον κυριάρχησε απόλυτα. κράτησε τη μπάλα, απείλησε αρκετές φορές την αντίπαλό της, σκόραρε δύο φορές ενώ έχασε και πέναλτι.

Στο 62' και μετά από εκτέλεση κόρρνερ του Τάντιτς ο Χόιμπεργκ με προβολή άνοιξε το σκορ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Γκαμπιαντίνι κέρδισε πέναλτι όταν ανατράπηκε από τον Νταν Μπερν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, που όμως νικήθηκε από τον εξαιρετικό τερματοφύλακα Γουόλτον.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα και σε αντεπίθεση ο Σεντρικ δίνοντας στη Σαουθάμπτον του Χιουζ που έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της, το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

25/09/2018 • 08:23

Πάθος και πίεση στα ματς του Μάντσεστερ και του Μιλάνου

Το Αγγλικό Λιγκ Καπ μας δίνει καλές ιδέες απόψε. Η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ προφανώς και θέλει μια επιβλητική παρουσία μετά από τις πρόσφατες κακές εμφανίσεις. Παραγωγικό ματς περιμένουμε και στο Μιλάνο όπου η Ίντερ φιλοξενεί την Φιορεντίνα

19/09/2018 • 10:52