Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας η Σαουθάμπτον (video)

Η Σαουθάμπτον επιβλήθηκε εκτός έδρας με 2-0 της Γουίγκαν και έγινε η 3η ομάδα που πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του κυπέλλου Αγγλίας.
18/03/2018 • 17:40
Σαουθάμπτον, πανηγυρική

Η Σαουθάμπτον επιβλήθηκε εκτός έδρας με 2-0 της Γουίγκαν και έγινε η 3η ομάδα που πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του κυπέλλου Αγγλίας. Σε παιχνίδι με εντελώς διαφορετική εικόνα ανά ημίχρονο, αφού στο πρώτο κυριάρχησαν οι γηπεδούχοι ενώ στο δεύτερο η Σαουθάμπτον είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Η Γουίγκαν ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά μόνο εκείνη απείλησε επιθετικά.

Στο 5΄ο Μάσεϊ αστόχησε σε σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής, ενώ στο 13' ο Γκριγκ εκτέλεσε με τον Λεμινά να βάζει κόντρα και να παραχωρεί κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα ήταν ο Ντάνκλεϊ που προσπάθησε να παραβιάσει με κοντινή  την εστία του ΜακΚάρθι χωρίς επιτυχία, μετά από σουτ του Μπερν. Στο 42ο λεπτό ο Πάουερ εκτέλεσε κόρνερ και ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ τον κορυφαίο παίκτης της Σαουθάμπτον στο πρώτο ημίχρονο, τερματοφύλακα ΜακΚάρθι.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία. Η Σαουθάμπτον κυριάρχησε απόλυτα. κράτησε τη μπάλα, απείλησε αρκετές φορές την αντίπαλό της, σκόραρε δύο φορές ενώ έχασε και πέναλτι.

Στο 62' και μετά από εκτέλεση κόρρνερ του Τάντιτς ο Χόιμπεργκ με προβολή άνοιξε το σκορ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Γκαμπιαντίνι κέρδισε πέναλτι όταν ανατράπηκε από τον Νταν Μπερν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, που όμως νικήθηκε από τον εξαιρετικό τερματοφύλακα Γουόλτον.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα και σε αντεπίθεση ο Σεντρικ δίνοντας στη Σαουθάμπτον του Χιουζ που έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της, το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

16/11/2018 • 08:00

Δυνατά παιχνίδια σε Ρόττερνταμ και Λας Πάλμας

Η Ολλανδία υποδέχεται τη Γαλλία στο Ρότερνταμ. Το κίνητρο είναι για τους "Οράνιε" όμως οι πρωταθλητές κόσμου δεν πρόκειται να παίξουν αδιάφορα. Αμφίρροπες αναμετρήσεις περιμένουμε στο Λουβεν και το Λας Πάλμας

14/11/2018 • 10:51