Ανάσανε η Λεβάντε, «πνίγεται» η Ράγιο Βαγιεκάνο (video)

Σημαντική νίκη πέτυχε η Λεβάντε με σκορ 4-1 επί της Ράγιο Βαγιεκάνο, πραγματοποιώντας ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή της.

Το ματς στην Βαλένθια ήταν εξ αρχής μια διαδικασία έντονης πίεσης καθώς τόσο η γηπεδούχος Λεβάντε όσο και η Ράγιο Βαγιεκάνο ήξεραν πως από την αναμέτρησή τους θα είχαν οφέλη μόνον με την προοπτική της νίκης!

Γι’ αυτό και το κλίμα φανατισμού έξω από το «Κιουδάδ ντε Βαλένθια» που ανάγκασε τις τοπικές Αστυνομικές αρχές να πάρουν δρακόντεια μέτρα ασφαλείας.
Στο αγωνιστικό σκέλος οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά κατορθώνοντας να προηγηθούν με γκολ του Καμπάνια στο 14ο λεπτό.

Η άμυνα των Μαδριλένων σε άλλη μια παράσταση έδειξε τις αδυναμίες της κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 30ο η Λεβάντε να βρεθεί φάτσα με το δεύτερο γκολ καθώς κέρδισε πέναλτι αλλά ο γκολκίπερ Αλμπέρτο Γκαρσία απέκρουσε την εκτέλεση του Χοσέ Λουίς Μοράλες.
Όμως λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Πορτογάλος Ρούμπεν Βέζο έδωσε μια μεγαλύτερη ανάσα στην ομάδα του πραγματοποιώντας το 2-0.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο που είχε και το μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής της μπάλας (35% – 65%) μείωσε με τον Άλβαρο Γκαρσία στο 71ο λεπτό και παρέμεινε πιο ψηλά στο γήπεδο προκειμένου να ρισκάρει.
Από την όλη κατάσταση ευνοήθηκε η ομάδα του Πάκο Λόπες αυξάνοντας τις αντεπιθέσεις προς την εστία των φιλοξενούμενων.
Το 3-1 έγινε στο 85ο λεπτό από τον Γιάσον και στο 90’ ο Σκοπιανός Μπάρντι διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Με αυτό η Λεβάντε έμεινε πέντε βαθμούς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού ενώ η Ράγια Βαγιεκάνο ελπίζει πλέον μόνον σε πολλαπλά θαύματα προκειμένου να αποφύγει τον υποβιβασμό.