Καταιγίδα έξι γκολ από την Ντέρμπι! (video)

Η Ντέρμπι Κάουντι ταπείνωσε με 6-1 τη Ρόδεραμ και τη βύθισε περισσότερο στο βαθμολογικό πίνακα της Τσάμπιονσιπ.
30/03/2019 • 19:11
Η Ντέρμπι διέλυσε τη Ρόδεραμ!
H Nτέρμπι αναζητούσε την πρώτη της νίκη μετά τις 5 Μαρτίουμ, μετρώντας δύο συνεχόμενες ισοπαλίες στην Τσάμπιονσιπ της Αγγλίας και κατάφερε να διαλύσει, για την 39η αγωνιστική, με το ευρύ 6-1 τη Ρόδεραμ, που παλεύει για την παραμονή της στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά στο κόλπο συμμετοχής στα πλέι οφ προβιβασμού στην Πρέμιερ Λιγκ, ενώ η Ρόδεραμ συνεχίζει να βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη.

Πρωταγωνιστής στο ματς ο Μάρτιν Βάγκορν, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ. Ο 29χρονος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 13' με εκτέλεση πέναλτι και από εκεί και πέρα όλα έγιναν πιο εύκολα για την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ. Ο Μπράντλεϊ Τζόνσον με κεφαλιά έγραψε το 2-0 στο 39' ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Βάγκορν έφτσε στο δεύτερο του γκολ και τρίτο για την Ντέρμπι στο 42'.

Στην επανάληψη η Ντέρμπι συνέχισε το ίδιο αφοπλιστικά και αποτεελσματικά με τον Τζέισον Μάουντ να γράφει το 4-0 στο 48'. Ήταν ο καλύτερος τρόπος για να γιορτάσει o 20χρόνος μέσος την επιστροφή του στη δράση μετά από απουσία δύο μηνών εξαιτίας τραυματισμού. Στο 53' η Ρόδεραμ μείωσε 4-1 με την κεφαλιά του αρχηγού της Ρίτσαρντ Γουντς.

Με τη συμπλήρωση μιάς ώρας αγώνα ο Ντουάνε Χολμς έγραωε το 5-1 με κοντινή προβολή και ο Βάγκορν δεν χάλασε το χατήρι των φίλων της ομάδας του, που ζητούσαν έξι γκολ, σημειώνοντας το τελικό 6-1 στο 71ο λεπτό. Ήταν το πρώτο χατ-τρικ του Βάγκρον με την Ντέρμπι, ενώ το προηγούμενο ήταν εκείνο με τη Ρέιντζερς στς 27 Σεπτεμβρίου του 2015.

Δοκιμασίες υψηλών απαιτήσεων για Γιουνάϊτεντ, Μπόντο Γκλιμτ

Δε θα είναι εύκολο το πέρασμα της Γιουνάϊτεντ από το γήπεδο της Γουλβς. Το βαθμολογικό κίνητρο καθιστά φαβορί την Χόνκα και την Μπόντο Γκλιμτ ενώ στην Ισλανδία, η KR δείχνει πολύ πιο δυνατή στο τοπικό ντέρμπι του Ρέϊκιαβικ αλλά χρειάζεται ουσία για τη νίκη