Νίκη με ανατροπή για την Σουόνσι

Μιχάλης Κατσαφάδος
01/09/2018 • 21:51
Στιγμιότυπο από το Μίλγουολ - Σουόνσι.
Κόντρα σε όλες τις άσχημες συνθήκες που δημιουργήθηκαν στην αναμέτρηση, η Σουόνσι πήρε πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη στο νοτιοανατολικό Λονδίνο επί της Μίλγουολ με σκορ 2-1, σε ματς για την 6η αγωνιστική στην Τσάμπιονσιπ.

Έμεινε με 10 παίκτες από το 5ο λεπτό λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Μπέϊκερ – Ρίτσαρντσον (δολοφονικό τάκλιν στον Μέρεντιθ), βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 63ο λεπτό με την κεφαλιά του Μάρεϊ Γουάλας, ο Γκρέιαμ Πότερ, τεχνικός των Ουαλών, έκανε δύο αναγκαστικές αλλαγές και παρ΄όλα αυτά η Σουόνσι έφυγε νικήτρια από το «Ντεν»
.
Ο Τζέφερσον Μοντέρο αποδείχτηκε «χρυσή» αλλαγή για τον Πότερ. Πέρασε στο παιχνίδι στο 66΄ και δημιούργησε τα δύο γκολ της ανατροπής. Στο 77΄έβγαλε την ασίστ για τον Νόουτον που σκόραρε με πολύ όμορφο τρόπο και 8 λεπτά αργότερα μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Τσελίνα, έδωσε πάσα πάρε – βάλε στον Μακ Μπέρνι για το τελικό 1-2.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά. Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με σουτ, ο Τομ Κάρολ  έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Άμος και δευτερόλεπτα αργότερα, στην τελευταία φάση, η δυνατή κεφαλιά του Έλιοτ, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μούλντερ. Αυτή ήταν η πρώτη εφετινή εντός έδρα ήττα της Μίλγουολ, η Σουόνσι επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές.

16/02/2019 • 07:20

Αμφίρροπα και παραγωγικά ματς σε Μπέργκαμο, Σεντ Γκάλεν, Μπέρμιγχαμ

Πολλά παιχνίδια απόψε στο Ηνωμένο Βασίλειο δίνουν ιδέες λαμβάνοντας υπόψη το φορμάρισμα και τις φιλοδοξίες ορισμένων ομάδων. Παραγωγικά κι αμφίρροπα τα σημαντικά ματς του Μπέργκαμο, του Μπέρμιγχαμ και του Σεντ Γκάλεν.