Το πρώτο βήμα ο Ερυθρός Αστέρας

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση του στον τελικό του σερβικού πρωταθλήματος έκανε ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος επικράτησε άνετα της Παρτίζαν με σκορ 87-62.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση του στον τελικό του σερβικού πρωταθλήματος έκανε ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος επικράτησε άνετα της Παρτίζαν με σκορ 87-62. Ηγέτης των «ερυθρόλευκων» ο Τέιλορ Ρότσεστι με 22 πόντους, 15 από τον Άλεν Όμιτς. Δεν έφταναν οι 16 του Βον για τους φιλοξενούμενους.

Μπορεί ο Τζέιμς Φελντέιν να έμεινε σε ρηχά νερά (8π), αλλά ο Ερυθρός Αστέρας πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο παιχνίδι (23-15 στο πρώτο δεκάλεπτο) και στη συνέχεια το διαχειρίστηκε. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ίδια διαφορά στο σκορ (41-33), η Παρτίζαν έμεινε στη διεκδίκηση της νίκης αφού η διαφορά έκλεισε σε μονοψήφια επίπεδα στο 30΄ (61-52), αλλά το επιμέρους 23-15 του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν αυτό που έδωσε την ευρεία νίκη στον Αστέρα, η οποία σε ένα βαθμό δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα του μεγαλύτερου μέρους του αγώνα.