Πήρε το θρίλερ η Καβάλα (video)

Τις ελπίδες που έχει για παραμονή διατήρησε ζωντανές η Καβάλα, που επιβλήθηκε 103-102 του Ρεθύμνου στην παράταση μετά από ένα επεισοδιακό ματς.

Πέραν ενός καλού διαστήματος της Καβάλας στο β’ δεκάλεπτο, όπου οι παίκτες του Γιατζόγλου προηγήθηκαν 45-36, το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του.

Το Ρέθυμνο μάζεψε τη διαφορά στη γ’ περίοδο, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, η οποία επεφύλασσε φοβερό φινάλε! Με το σκορ στο 92-89, οι Κρητικοί είχαν την τελευταία επίθεση, η Καβάλα δεν πήγε σε φάουλ και με τρίποντο του Μάντεν πίσω από το κέντρο το ματς οδηγήθηκε στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Καβάλα προηγήθηκε ακόμα και με έξι (100-94) αλλά και πάλι το Ρέθυμνο επέστρεψε, καταφέρνοντας μάλιστα να περάσει μπροστά 101-102. Η τελευταία επαναφορά ανήκε στους «Αργοναύτες» που με έπιασαν στον ύπνο την άμυνα των φιλοξενούμενων και με τον Κοστόφ πήραν τη μεγάλη νίκη 103-102.

Η Καβάλα ισοβαθμεί πλέον με τον Αρκαδικό στην τελευταία θέση με 5-17, απέχοντας δύο νίκες από τη σωτηρία. Στο 9-13 το ρεκόρ του Ρεθύμνου.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 49-43, 66-66, 92-92 (κ.δ.), 103-102 (παρ.)

Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 16 (4), Γουίλιαμς 12, ΜακΚί 5 (1), Γκέλιος 4, Δεμερτζής, Ταπούτος 14 (1), Σταμπουλής 7 (1), Κοστόφ 20 (2), Καλαϊτζίδης,, Κρόμαχ 25 (3).

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 24 (4), Σχίζας 12 (2), Χάροου 23 (2), Στόουν 12, Κάρτερ 12, Μάντεν 11 (2), Σάφτενααρ 6, Γιαννόπουλος 2, Τσακαλέρης.