Έμεινε κοντά στην εξάδα η Μπέτις

Η Ρεάλ Μπέτις πέρασε με 3-1 από την έδρα της Αλαβές και παρέμεινε στο -4 από την έκτη Βιγιαρεάλ.

Στους 40 βαθμούς οι φιλοξενούμενοι, ενώ από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι έχουν 31 και βρίσκονται στο +11 από την επικίνδυνη ζώνη , έχοντας καθαρίσει σε μεγάλο βαθμό την υπόθεση παραμονή.

ΤΟ προβάδισμα στην Μπέτις το έδωσε ο Μορόν στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ το 2-0 έκανε ο Χάβι Γκαρθία ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Οι παίκτες του Αμπελάρντο Φερνάντεζ προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και μείωσαν στο 67΄με τον Σομπρίνο, αλλά ο Μορόν με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, έγραψε το τελικό 3-1 στο 78’.