Καθοριστικές ήττες για τις κορασίδες και τους παίδες στο Κλουζ Ναπόκα

Όσο καλά ολοκληρώθηκε η χτεσινή μέρα τόσο άσχημα άρχισε η σημερινή για τις εθνικές ομάδες επιτραπέζιας αντισφαίρισης παίδων και κορασίδων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Όσο καλά ολοκληρώθηκε η χτεσινή μέρα τόσο άσχημα άρχισε η σημερινή για τις εθνικές ομάδες επιτραπέζιας αντισφαίρισης παίδων και κορασίδων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Ηττήθηκαν στα παιχνίδια για τις θέσεις 17-20 και δυστυχώς δεν μπορούν πια να κυνηγήσουν το «εισιτήριο» για την 1η κατηγορία της αντίστοιχης διοργάνωσης του 2019. Οι κορασίδες έδωσαν ντέρμπι κόντρα στην Ολλανδία και λύγισαν με 3-2 και οριακή διαφορά στο τελευταίο επί μέρους ματς. Βρέθηκαν μάλιστα, 0-2 πίσω στο σκορ ομάδων κι έφτασαν μία ανάσα από τη μεγάλη ανατροπή. Οι παίδες υστέρησαν έναντι της Τουρκίας, κάμφθηκαν με 3-0 και θα ολοκληρώσουν κι αυτοί την καλή προσπάθειά τους στο Κλουζ Ναπόκα αγωνιζόμενοι αργότερα για τις θέσεις 19-20. Οι παίδες ήταν στην 1η κατηγορία και υποβιβάστηκαν, ενώ οι κορασίδες αγωνίστηκαν στη 2η και πάλεψαν για την άνοδο. Από τη στιγμή που έμειναν εκτός 16άδας μόνο η 17η θέση θα τους έστελνε στο κορυφαίο επίπεδο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2019. Οι νεάνιδες συνέχισαν με νίκη το πρωί και θα κλείσουν τους αγώνες τους για τις θέσεις 25-26.

Το συγκρότημα των παίδων δοκίμασε κι αυτό το καλοκαίρι εναλλαγές συναισθημάτων και δυστυχώς από την στενάχωρη πλευρά. Πέρσι ανέβηκε στην 1η κατηγορία, φέτος έπεσε από αυτή. Το 2015 είχε εξασφαλίσει πάλι την προαγωγή στην 1η κατηγορία και στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2016 υποβιβάστηκε… Βεβαίως, παίζουν ρόλο διάφορα πράγματα για να έρχονται τα …ανεβοκατεβάσματα στα επίπεδα των Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων κι αυτό συμβαίνει σε πολλές χώρες. Γεγονός είναι πως ούτε φέτος έλειπε το ταλέντο από την ομάδα του Σωτήρη Ζήκου, όμως η απειρία και των τριών παιδιών ήταν ντεζαβαντάζ και γι’ αυτό είχε χαρακτηριστεί από την αρχή πολύ δύσκολος ο στόχος της παραμονής. Στον κρίσιμο αγώνα με την Τουρκία οι διεθνείς τα έδωσαν όλα και σίγουρα μπορούσαν ν’ ασκήσουν μεγαλύτερη πίεση. Στο εναρκτήριο ματς όμως, ο Ιάκωβος Αϊβατίδης έχασε δύο σετ στην παράταση, ενώ αργότερα ο Παναγιώτης Αδριανός δεν μπόρεσε να κρατήσει καλό ρυθμό μετά το 1-1 στα σετ. Δύσκολα χάθηκε και το διπλό όπου στο 3ο σετ ο Αλέξανδρος Μαδέσης με τον Αϊβατίδη είχαν σετ μπολ για να προηγηθούν 2-1. Η Τουρκία είχε αρχίσει την προσπάθειά της από τη 2η κατηγορία. Αντίπαλος της Ελλάδας το μεσημέρι, στο τελευταίο ματς, θα είναι η Σερβία.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Τουρκία-Ελλάδα 3-0:
Γιουσέλ Οτσάκ-Ιάκωβος Αϊβατίδης 3-0 (13-11, 11-7, 13-11)
Οζγκούρ Γιλμάζ-Παναγιώτης Αδριανός 3-1 (11-6, 5-11, 11-7, 11-8)
Οτσάκ/Γιλμάζ-Αλέξανδρος Μαδέσης/Αϊβατίδης 3-1 (12-14, 11-8, 13-11, 11-7)

Μεγάλη αγωνία δημιούργησε η αναμέτρηση της εθνικής κορασίδων με την Ολλανδία. Κυρίως με την εξέλιξή της, καθώς εκεί που η ομάδα της Λάουρα Νικουλάε βρέθηκε 0-2 πίσω χωρίς να έχει πάρει σετ, έκανε αντεπίθεση διαρκείας κι έφτασε ένα βήμα από τη νίκη! Η Μαλαματένια Παπαδημητρίου (νούμερο 19 τον Ιούλιο στην ευρωπαϊκή κατάταξη κορασίδων) ισοφάρισε και η Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου (Νο 36) έφερε τα σετ στα ίσια από 0-2 και στο φινάλε κάμφθηκε με διαφορά δύο πόντων! Ήταν κρίμα για την αγωνιστικότητα και την καλή εμφάνιση των δύο κοριτσιών ειδικά από το διπλό κι έπειτα, αλλά όταν τα πράγματα κρίνονται στις λεπτομέρειες εύκολα πηγαίνουν στη μία ή την άλλη πλευρά. Η Ολλανδία, που απέκτησε το δικαίωμα να δώσει το καθοριστικό παιχνίδι για την άνοδο, κυριάρχησε αρχικά στον όμιλό της, μάλιστα μετά στα πλέι οφ 2 διεκδίκησε γερά την είσοδο στο ταμπλό των «16» ώσπου έχασε 3-2 από το Βέλγιο. Στηρίζεται σε δυο αξιόλογες αθλήτριες με την Ένι Ερνστ να βρίσκεται στο νούμερο 26 του ευρωπαϊκού ranking list U15 και τη Φαν Ντερ Ζάντεν στο 52.

Η Γραμματοπούλου στον τελευταίο αγώνα έχασε με οριακή διαφορά τα δύο πρώτα σετ, μάλιστα στο 2ο ισοφάρισε 9-9 από 2-8! Έκανε συγκινητική προσπάθεια για την ανατροπή, όπως χτες με τη Σουηδία, είχε σταθερή απόδοση και πίστη, όμως όχι και την τύχη μαζί της στους τελευταίους πόντους. Η ήττα με 3-2 έσβησε το όνειρο της ανόδου και τώρα απομένει το τυπικό ματς με τη Νορβηγία για τις θέσεις 19-20. Στον πάγκο στον αγώνα με την Ολλανδία ήταν η Χρυσή Φωτιάδου.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Ολλανδία 2-3:
Μαλαματένια Παπαδημητρίου-Έμα Φαν Ντερ Ζάντεν 0-3 (8-11, 11-13, 7-11)
Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Ένι Ερνστ 0-3 (9-11, 4-11, 9-11)
Γραμματοπούλου/Παπαδημητρίου-Φαν Ντερ Ζάντεν/Ερνστ 3-1 (11-9, 8-11, 11-8, 11-6)
Παπαδημητρίου-Ερνστ 3-0 (11-7, 13-11, 11-5)
Γραμματοπούλου-Φαν Ντερ Ζάντεν 2-3 (10-12, 9-11, 11-7, 11-6, 9-11)

Η εθνική νεανίδων θέλει να τελειώσει με θετικό τρόπο τα παιχνίδια της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κι έδειξε διάθεση απέναντι στη Νορβηγία αγωνιζόμενη για τις θέσεις 25-28. Η τριάδα του Κωνσταντίνου Κωστόπουλου επικράτησε με 3-1 και στο φινάλε παίζει αργότερα για τις θέσεις 25-26 με τη Φινλανδία. Το πρωί η Ιωάννα Γερασιμάτου πέτυχε άλλες δύο νίκες από τη θέση 1 της ομάδας και η άλλη νίκη ήρθε από την Ελισάβετ Τέρπου. Αξιόλογη εμφάνιση έκανε ξανά η Θεοδώρα Βασιλειάδου κι έχασε δύσκολα το δικό της ατομικό ματς.