Με τεσσάρα οδεύει στους «4»

Η Αρσεναλ συνέτριψε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 4-1 και είναι με το ένα πόδι στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Η Αρσεναλ συνέτριψε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 4-1 και είναι με το ένα πόδι στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου όλα έδειχναν πως το βράδυ δεν θα ήταν καλό για τους Αγγλούς, ωστόσο όλα άλλαξαν.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Ο Ράμσεϊ μόλις στο ένατο λεπτό άνοιξε το σκορ και έβαλε την Αρσεναλ σε θέση οδηγού, αλλά έξι λεπτά αργότερα ο Γκολοβίν έφερε το ματς στα ίσα «παγώνοντας» το Εμιρέιτς με φάουλ.

Το σύνολο του Βενγκέρ μέσα σε πέντε λεπτά έσβησε τα όνειρα των Ρώσων για το θετικό αποτέλεσμα. Ο Λακαζέτ με πέναλτι στο 23 έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Αρσεναλ και πέντε λεπτά αργότερα ο Ράμσεϊ σκόραρε για δεύτερη φορά στο ματς ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-1. Το καταστροφικό 20λεπτο της ΤΣΣΚΑ Μόσχας ολοκληρώθηκε στο 35′ με την ασίστ του Οζίλ και το δεύτερο γκολ του Λακαζέτ.

Η Αρσεναλ θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλα γκολ με τον Ράμσεϊ να χάνει και ευκαιρία για χατ τρικ, ωστόσο ακόμα και με το 4-1 έχει βάλει γερά τις βάσεις για την είσοδο της στους «4».