Ντέρμπι και στα στατιστικά!

Ντέρμπι με τα όλα του είναι αυτό του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό. Δε θα μπορούσε να είναι αδιάφορο το στατιστικό κομμάτι του μεγάλου ντέρμπι. Το Novasports.gr φωτίζει κάποιες απ' τις πιο ενδιαφέρουσες στατιστικές πτυχές του μεγάλου ματς.

Ντέρμπι με τα όλα του είναι αυτό του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό. Δε θα μπορούσε να είναι αδιάφορο το στατιστικό κομμάτι του μεγάλου ντέρμπι. Το Novasports.gr φωτίζει κάποιες απ’ τις πιο ενδιαφέρουσες στατιστικές πτυχές του μεγάλου ματς.

Αμυντικός έκανε τη ζημιά!

Ο Γιώργος Σκαρτάδος, ο οποίος αγωνίστηκε απ’ το 1995 ως το 1997 στον Ολυμπιακό σκόραρε σαν παίκτης του ΠΑΟΚ  από δύο γκολ στις νίκες με 4-1 και 3-2 το1989 και 1990. Το γκολ που τον έφερε πρώτο στη λίστα των σκόρερ των ντέρμπι ήταν εκείνο που ήρθε απ’ την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 1986, όταν ο ΠΑΟΚ κέρδισε επίσης με 4-1.  Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς, και Σταύρος Σαράφης ακολουθούν σε γκολ στα ματς των δύο ομάδων στην Τούμπα, ισοβαθμώντας με τέσσερα γκολ. Ο γεννημένος το 1950 Σταύρος Σαράφης σκόραρε τέσσερα γκολ σε τρεις νίκες του ΠΑΟΚ επί των ερυθρόλευκων. Απ’ την άλλη πλευρά ο Τζόρτζεβιτς πέτυχε τέσσερα γκολ σε τρία ματς, όμως μόνο ένα απ’ αυτά ήταν νικηφόρο για την ομάδα του. Τα υπόλοιπα δύο ήταν σε ισοπαλίες και ο θρυλικός ηγέτης του Ολυμπιακού τα πέτυχε με πέναλτι.

Στα αζήτητα για 22 χρόνια!

Από την περίοδο 1971-72, μέχρι το 1991-92, σε 20 παιχνίδια στην Θεσσαλονίκη, ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να αποσπάσει μόνο δύο ισοπαλίες! Η νίκη των Πειραιωτών με 2-1 στις 24 Μαϊου του 1992, ήταν η πρώτη μετά από 22 χρόνια και συγκεκριμένα από την περίοδο 1969-70, επίσης με 2-1. Είναι χαρακτηριστικό πως απ’ την περίοδο 1971-72 μέχρι το 1981-82, ο ΠΑΟΚ έκανε έντεκα σερί νίκες σε βάρος του Ολυμπιακού, ενώ απ’ την περίοδο 1972-73 έως το 1985-86, σε 14 παιχνίδια, ο Ολυμπιακός είχε πετύχει μόνο δύο γκολ.

Πρωταθλητής με μπλόκο στην Τούμπα!

Το 1973, 1974 και 1975 ο Ολυμπιακός κατακτούσε το πρωτάθλημα, σχεδόν αήττητος, χάνοντας και στις τρεις περιπτώσεις μόνο μια φορά. Υπεύθυνος ήταβ ο ΠΑΟΚ, ο οποίος στέρησε και τις τρεις φορές το αήττητο πρωτάθλημα απ’ τον Ολυμπιακό με ισάριθμες ήττες στη Θεσσαλονίκη.

Προβάδισμα σε νίκες και γκολ για τον δικέφαλο…

Σε 43 ματς για την Α’ εθνική ο ΠΑΟΚ μετράει 28 νίκες, έχει γνωρίσει 12 ήττες απ’ τον Ολυμπιακό, ενώ 13 ματς έχουν λήξει ισόπαλα. Ο ΠΑΟΚ έχει πετύχει 87 γκολ, ενώ ο Ολυμπιακός βρίσκεται πολύ πιο πίσω με 50. Επτά ματς στη Θεσσαλονίκη

Αναζητείται χατ-τρικ!

Σε κανένα ματς μέχρι σήμερα μεταξύ ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού δεν έχει επιτευχθεί χατ-τρικ από κάποιον ποδοσφαιριστή, όμως δεν είναι λίγοι εκείνοι που έφτασαν κοντά πετυχαίνοντας από δύο. Συγκεκριμένα από πλευράς Ολυμπιακού έχουν πετύχει δύο γκολ οι Πολυχρονίου και Τζόρτζεβιτς, ενώ απ’ τον ΠΑΟΚ οι Σαράφης, Δημόπουλος, Μπορμπόκης, Σκαρτάδος και Μπότσιεκ. Στα ντέρμπι ΠΑΟΚ-Ολυμπιακού έχουν σημειωθεί μόλις δυο αυτογκόλ. Το ένα χωρίς κόστος, αλλά με μπόλικο καρδιοχτύπι. Ο Θοδωρής Αποστολίδης είχε ανοίξει με αυτογκόλ το σκορ στο ματς του 1975-1976, όμως ο ΠΑΟΚ με τρία γκολ πήρε τη νίκη. Στο ματς της σεζόν 1981-1982 ο Νίκος Βαμβακούλας είχε διαμορφώσει το τελικό 3-0 με αυτογκόλ, συμπληρώνοντας τα δύο γκολ του Χρήστου Δημόπουλου.