Νίκη «θρίλερ» για τη Μαρσέιγ

Την τρίτη νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα πανηγύρισε η Μαρσέιγ, μόνο που αυτή ήταν η πιο δύσκολη απ' όλες. Η Ολιμπίκ που υποδέχθηκε τη Λοριάν, βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Εμεγκάρα στο 77', αλλά κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Την τρίτη νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα πανηγύρισε η Μαρσέιγ, μόνο που αυτή ήταν η πιο δύσκολη απ’ όλες. Η Ολιμπίκ που υποδέχθηκε τη Λοριάν, βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Εμεγκάρα στο 77′, αλλά κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Ο Βαλμπουενά έφερε το ματς στα ίσα στο 84′, ενώ την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Σεϊρού στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.  Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες, με τους Κονέ και Ρομάο να αποβάλλονται στο 33′ και το 90′ αντίστοιχα.

Η πρωτοπόρος της Λιγκ 1, Μονπελιέ, στραβοπάτησε, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1  εντός έδρας με την Τουλούζ και κιδυνεύει να υποχωρήσει στη δεύτερη θέση με πιθανή νίκη της Παρί Σεν Ζερμέν στο ντέρμπι της Κυριακής (18/12) με τη Λιλ.