Πέμπτος ο Παναθηναϊκός, 3-0 την «καθυστερημένη» Λαμία (video)

Με την αποστολή της Λαμίας να φθάνει 35 λεπτά πριν την έναρξη στο κλειστό της Κυψέλης λόγω της κίνησης που βρήκε το πούλμαν που την μετέφερε στην Εθνική οδό, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 σετ (25-21, 28-26, 25-20) σε 80΄ και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας με τον Παμβοχαϊκό να έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Με την αποστολή της Λαμίας να φθάνει 35 λεπτά πριν την έναρξη στο κλειστό της Κυψέλης λόγω της κίνησης που βρήκε το πούλμαν που την μετέφερε στην Εθνική οδό, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 σετ  (25-21, 28-26, 25-20) σε 80΄ και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας με τον Παμβοχαϊκό να έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Οι «πράσινοι» πήραν το πέμπτο τρίποντο στο πρωτάθλημα και είχαν υπεροχή σε μπλοκ και επίθεση. Η Λαμία πάλεψε τον αγώνα, απείλησε για ανατροπή στο 2ο σετ όταν κατάφερε να τρέξει σερί 4-0 και να ισοφαρίσει σε 24-24 αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 3 άσσους, 34 επίθέσεις, 2 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2 (0/1 επ, 2 άσσοι), Ούγκο Γκιμαράες 9 (7/21  επ, 2 άσσοι, 54% υπ – 46% άριστες), Φερέιρα 12 (10/16 επ, 2 άσσοι), Σιμεόνοφ 12 (8/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 69% υπ – 46% άριστες), Κανέλλος 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 8 (4/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 48% υπ – 32% άριστες), Μπούρας (λ), Μπέλος 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Σούρδι 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ)

ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χέντσι 1 (1/6 επ, 43% υπ – 29% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Αραούχο 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 45% άριστες – 36% άριστες), Παπαθωμόπουλος 6 (6/11 επ), Χακγορθ 10 (9/21 επ, 1 μπλοκ), Μαδούρας 3 (3/7 επ) / Τσιράακης (λ, 46% υπ -27% άριστες), Καραγάτσσος, Καρβούνης 1 (άσσος), Καπίρης 8 (7/13 επ, 1 άσσος, 57% υπ -29% άριστες).