«Βασιλική» ανατροπή στο Μιλάνο (video)

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε 91-85 της Αρμάνι στο Μιλάνο και διπλασίασε τις νίκες της στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και από πολύ νωρίς βρέθηκε να κυνηγά διψήφια διαφορά στο σκορ (28-13). Σταδιακά, ωστόσο, βρήκε ρυθμό βελτιώνοντας αισθητά την άμυνα της, πήρε σκορ από διαφορετικούς παίκτες και με εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, όπου είχε επιμέρους σκορ 14-26, ανέτρεψε την κατάσταση και μπήκε σε θέση οδηγού (64-67).

Η Αρμάνι, όπως ήταν αναμενόμενο, έβγαλε αντίδραση, όμως η Ρεάλ παρότι είχε ουσιαστικά εκτός αγώνα τον Γιουλ (έπαιξε μόλις 9:43’ χωρίς να σκοράρει) κατάφερε να αντισταθεί και να πανηγυρίσει ένα πολύτιμο διπλό (85-91).

Σπουδαίο ματς από τον Άντονι Ράντολφ με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ, ακολούθησε σε απόδοση ο Καμπάτσο με 21 πόντους, ενώ από 12 πρόσθεσε Κάρολ και Ταβάρες. Για τους Ιταλούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 21 πόντους (4/13 τρίποντα), μοίρασε και 7 ασίστ, ενώ ο Μίτσοφ πρόσθεσε 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 50-41, 64-67, 85-91