Η Άλμπα 100-80 την τραγική Χίμκι (HL)

Η Άλμπα επικράτησε με 100-80 της Χίμκι στην «Μερσέντες Μπενζ Αρίνα» για την 11η αγωνιστική της Euroleague.

Η γερμανική ομάδα σημείωσε την 3η νίκη της στη διοργάνωση, ενώ η Χίμκι πήγε το ρεκόρ της στο 2-8.

Η Άλμπα στηρίχθηκε στην καλή της άμυνα που της επέτρεψε να φύγει στο ανοικτό γήπεδο και να σκοράρει εύκολα καλάθια.
Την ίδια στιγμή η άμυνα της Χίμκι έμοιαζε με ελβετικό τυρί.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν δικό τους μόνο το πρώτο δεκάλεπτο, όταν με κλεψίματα και τον Τζερέμπκο να δίνει λύσεις στην επίθεση προηγήθηκαν 0-10, 5-15 και 10-17.

Από εκείνο το σημείο η κατάσταση άλλαξε.

Το ρπώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-24, αλλά το ημίχρονο στο 50-44 με τον Σίβα να οργανώνει και τους Γκιφάϊ, Σίκμα και Φοντέκιο να δίνουν λύσεις στην επίθεση.

Το σκορ ανέβηκε στο 77-62 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου με την Άλμπα να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και να φτάνει στην τελική νίκη με χαρακτηριστική άνεση.