Επιστροφή στις νίκες για Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε 3-1 την Έβερτον, επιστρέφοντας στις νίκες αλλά και στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα, ξεπερνώντας την ήττα από την Τσέλσι, έχει πλέον δύο πόντους περισσότερους από τη Λίβερπουλ, που υποδέχεται την Κυριακή τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η Έβερτον έμεινε χωρίς νίκη για τέταρτη σερί αγωνιστική.

Το ματς ξεκίνησε με την Έβερτον να χάνει τεράστιες ευκαιρίες, αρχικά στο 4′ με σουτ του Κάλβερτ – Λιούιν που απόκρουσε ο Έντερσον και στη συνέχεια στο 15ο λεπτό, όταν ο Ρισάρλισον βρέθηκε ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι μετά από λάθος του Γουόκερ αλλά αστόχησε.

Οι φιλοξενούμενοι το πλήρωσαν αμέσως και συγκεκριμένα στο 23′, με τον Μίνα να κάνει λάθος έξω από την περιοχή του και τον Ζεσούς να παίρνει την κάθετη πάσα του Σανέ για το πρώτο του γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ από τον περασμένο Αύγουστο.

Στο 50′, ο Βραζιλιάνος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με κεφαλιά έπειτα από την δεύτερη ασίστ του Σανέ.

Η Έβερτον ξαναμπήκε στο παιχνίδι μειώνοντας στο 66′ με κεφαλιά του Κάλβερτ – Λιούιν, ωστόσο ο Ραχίμ Στέρλινγκ αποκατέστησε τη διαφορά δύο γκολ στο 69′ (τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο), με το μόλις δεύτερο γκολ του με κεφαλιά στην Πρέμιερ Λιγκ και πρώτο από το 2015.

Στα θετικά για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, η επιστροφή του Κέβιν Ντε Μπράινε από τραυματισμό (αγωνίστηκε 15′), ενώ στον πάγκο βρέθηκε μετά από καιρό και ο Σέρχιο Αγουέρο.