«Αποχή» από την Ευρώπη

«Αντίο» από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις είπε ο Άρης των χιλίων οικονομικών προβλημάτων καθώς ηττήθηκε από την Κίμκι στη Ρωσία με 88-72 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Eurocup.

«Αντίο» από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις είπε ο Άρης των χιλίων οικονομικών προβλημάτων καθώς ηττήθηκε από την Κίμκι στη Ρωσία με 88-72 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του  Eurocup.  Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν έως το τέλος, ωστόσο η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων δεν του άφησε περιθώρια ώστε να διεκδικήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Πλέον έχοντας μόλις μία νίκη σε πέντε αγώνες, ο Άρης θα υποδεχτεί την Ντόνετσκ στο «Αλεξάνδρειο» σε μία αναμέτρηση καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα.

Ο Άρης γνωρίζοντας πως μόνο με νίκη θα διατηρούσε τις όποιες ελπίδες είχε για πρόκριση ζωντανές, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 11-16 της Κίμκι στο πρώτο πεντάλεπτο. Οι Ρώσοι στη συνέχεια μείωσαν και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (22-22).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τη Κίμκι αποφασισμένη να επιβάλει το ρυθμό της και να δημιουργήσει μία διαφορά ασφαλείας. Οι γηπεδούχοι με σερί 8-0 βρέθηκαν να προηγούνται 30-24 στο 14ο λεπτό. Στη συνέχεια ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει και να μειώσει, ωστόσο η πίεση της Κίμκι αύξησε τη διαφορά στο +10 για πρώτη φορά στον αγώνα. Το ημίχρονο τελείωσε 48-38 υπέρ των Ρώσων.

Στην τρίτη περίοδο οι Ρώσοι πάτησαν ακόμη περισσότερο το γκάζι και εκτόξευσαν τη διαφορά στο 70-52. Το δεκάλεπτο τελείωσε 70-54 υπέρ της Κίμκι και ουσιαστικά οι φιλοξενούμενοι έψαχναν ένα θαύμα για να διεκδικήσουν την νίκη στην τελευταία περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξανδρή προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, όμως η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων δεν άφησε περιθώρια στους «κίτρινους», με το τελικό 88-72 να αποδεικνύει την ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 48-38, 70-54, 88-72

Κίμκι (Κουρτινάιτις): Φριντζόν 8 (1), Βιάλτσεφ 8 (1), Λόντσαρ 14, Κουίν 4, Μόνια 13 (2), Κχοστόφ 5 (1), Ζελαμπάλ 2, Ζουκανένκο 11, Κελάτι 10 (2), Πλάνινιτς 13.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 2, Κερούς 10, Ταπούτος 15 (1), Τσαιρέλης, Ντέιβις 14 (1), Κρούσιτς 2, Μποχωρίδης, Μπόγρης 8, Μάλντροου 2, Βεργίνης 19 (3).