«Γκέλαρε» η ΑΕΚ Λάρνακας

Η ΑΕΚ Λάρνακας γνώρισε την ήττα στην έδρα της με 2-0 από την ΑΕ Λεμεσσού αλλά παρέμεινε στην κορυφή με την Ανόρθωση να πλησιάζει.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδιάστηκαν καθώς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και στο δεύτερο μόλις λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Αντριάν. Σαν να μην έφτανε αυτό η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες στο 28ο λεπτό έπειτα από αποβολή του Καταλά.

Στην επανάληψη, ο Φέλτσερ σκόραρε στο 75ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Έτσι, η ΑΕΚ έμεινε στην πρώτη θέση και τους 45 βαθμούς ενώ η ΑΕΛ πέρασε στην ένατη θέση με 19 πόντους.

Στα παιχνίδια που διεξήχθησαν νωρίτερα, η Ανόρθωση διέλυσε με 7-1 την Αγία Νάππα και μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο ΑΕΚ στους τρεις πόντους.

Τέλος, Απόλλων και Ομόνοια πήραν από ένα βαθμό αφού έμειναν στο 0-0.