Διπλό και δεύτερη θέση η Μονακό

Από το Μάιο του 2015 είχε να νικήσει αγώνα με δυο γκολ διαφορά η Μονακό και το έκανε αυτή την αγωνιστική στην έδρα της Λοριάν (0-2). Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ζαρντίμ ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και στο -21 από την ασταμάτητη Παρί Σεν Ζερμέν!

Ο,τι δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος, όπου δεν είχαν ούτε ένα σουτ προς την εστία, το έπραξαν στην επανάληψη. Μέσα σε τέσσερα λεπτά σημείωσαν δυο γκολ, το πρώτο με τον Λεμάρ και το δεύτερο με τον Μουτίνιο, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη κόντρα στην ομάδα που έχουν σκοράρει τουλάχιστον ένα γκολ στις τελευταίες 13 μεταξύ τους αναμετρήσεις.