«Αφεντικό» στο Λονδίνο

Μπορεί η Τσέλσι να διανύει την χειρότερη σεζόν των τελευταίων ετών, όμως κόντρα στην Άρσεναλ «χαμογέλασε» ξανά. Οι «μπλε» επικράτησαν 1-0 των «κανονιέρηδων» στο «Emirates» για την 23η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ και πανηγύρισαν την 6 νίκη τους στα τελευταία 9 μεταξύ τους ματς.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Μέρτεζακερ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, κάτι που δεν άφησε να πάει ανεκμετάλλευτο η Τσέλσι.

Έτσι, πέντε λεπτά αργότερα, ο Ντιέγκο Κόστα βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, πετυχαίνοντας το 8ο φετινό του γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ με προβολή. Από εκεί και πέρα, οι «μπλε» παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα έδειξαν διάθεση να κρατήσουν το μηδέν και δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες.

To 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος και η Τσέλσι πανηγύρισε την 7η φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα, ρίχνοντας παράλληλα την Άρσεναλ στην 3η θέση, κάτω από Λέστερ και Μάντσεστερ Σίτι.